Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Polsko-ukraińska rakieta poleci w kosmos? Trwają konsultacje

SzB 12:45 15 lutego 2016
W dniach 8-9 lutego przedstawiciele Instytutu Lotnictwa uczestniczyli w spotkaniach z Ukraińską Agencją Kosmiczną Instytut Lotnictwa
Wspólny projekt budowy rakiety nośnej do wynoszenia małych satelitów na orbitę pojawił się podczas wizyty przedstawicieli Polskiej Agencji Kosmicznej w Kijowie.

W spotkaniu brali również udział przedstawiciele Narodowej Agencji Kosmicznej Ukrainy oraz zakładów Jużmasz i Biura Konstrukcyjnego Jużnoje.

Propozycja wspólnego przedsięwzięcia wyszła ze strony polskiej. Chodzi prawdopodobnie o proponowaną przez Instytut Lotnictwa rakietę mogącą wynosić na orbitę heliosynchroniczną (SSO) ładunki o masie 100-250 kg., np. małe satelity. Obecnie w Europie brakuje tego typu pojazdów, a umieszczanie niewielkich satelitów na orbicie odbywa się przy okazji lotów dużych rakiet nośnych z innymi ładunkami, co jest jednak niewygodne ze względu na koszty i czas oczekiwania na kolejne starty.

Polskim wkładem we wspólny projekt ma być technologia wysokoenergetycznych, ekologicznych napędów rakietowych, opartych na wysoko stężonym nadtlenku wodoru (98,5%) opracowana przez Centrum Technologii Kosmicznych.

W tym roku przewidziany jest pierwszy test rakiety wyposażonej w tego typu napęd (ILR-33 Bursztyn). Ukraińskie zakłady w Dniepropietrowsku mają natomiast  duże doświadczenie w budowie rakiet.

Źródło: Defence24.pl, ilot.edu.pl

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Najnowsze