Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka: Przesłanka eugeniczna niezgodna z Konstytucją

JJ 16:15 20 października 2020
Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka wskazuje, że tzw. przesłanka eugeniczna istniejąca w polskim prawie aborcyjnym jest niezgodna z KonstytucjąPixabay, CC0
Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka zwróciło się do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zaplanowanej na 22 października rozprawy dotyczącej niezgodności z Konstytucją istniejącej w obecnie obowiązującym w Polsce prawie aborcyjnym tzw. przesłanki eugenicznej.

– Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka z zaniepokojeniem przyjęło informację o odwołaniu przez Trybunał Konstytucyjny rozpraw zaplanowanych na 20 października br. Wyrażamy nadzieję, że rozprawa zaplanowana na 22 października, podczas której Trybunał będzie orzekał w sprawie niezgodności z Konstytucją tzw. przesłanki eugenicznej, zezwalającej na zabijanie nienarodzonych dzieci podejrzewanych o niepełnosprawność, odbędzie się w wyznaczonym terminie – czytamy w oświadczeniu Stowarzyszenia nadesłanym m.in. do naszej redakcji.

– Przypominamy, że art. 37 Ustawy o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym jasno wskazuje, że aby odbyła się rozprawa Trybunału w pełnym składzie, a taki zapowiadano w przypadku badania przesłanki eugenicznej, konieczna jest obecność 11 z 15 sędziów Trybunału. Zatem choroba jednego z sędziów nie może być powodem odwołania rozprawy – wskazują sygnatariusze, wyrażając nadzieję, że 22 br. minimum 11 sędziów przybędzie na tę ważną społecznie rozprawę i wyda „wyrok chroniący ludzkie życie”.

– Przesłanka eugeniczna dopuszczająca uśmiercenie człowieka, u którego podejrzewa się chorobę czy niepełnosprawność w stadium prenatalnym, jest sprzeczna z przepisami Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 2 kwietnia 1997 r., gwarantującymi ochronę życia człowieka (art. 38), poszanowanie i ochronę godności osoby ludzkiej (art. 30) oraz ochronę przed dyskryminacją (art. 32) – czytamy w oświadczeniu. Zarząd Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka oczekuje, że Trybunał uzna ten fakt.

W ocenie Stowarzyszenia, „naprawienie wadliwego prawa”, czyli wyeliminowanie przesłanki eugenicznej, niezgodnej z Konstytucją jest niezmiernie istotne również „z powodów społecznych m.in. troski o kształtowanie pozytywnych postaw wobec osób z niepełnosprawnością”.

Pod listem podpisali się przedstawiciele zarządu Stowarzyszenia: Wojciech Zięba, prezes zarządu oraz Magdalena Guziak-Nowak, sekretarz zarządu

 

Źródło: Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze