Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Polski wzrost gospodarczy na drugim miejscu w UE! ZOBACZ

M.N. 15:50 7 maja 2019
pixabay.com
Polska nadal liderem gospodarczym w Unii Europejskiej. Świadczą o tym prognozy gospodarcze Komisji Europejskiej – ta podnosi je dla Polski na najbliższe dwa lata, jednocześnie obniżając je dla strefy euro. Ze wzrostem 4,2 proc. PKB zajmujemy drugie miejsce w krajach Unii Europejskiej.

Jak prognozuje Komisja Europejska, w tym roku dynamika PKB w Polsce ma wynieść 4,2 proc., natomiast w przyszłym ma zwolnić do 3,6 proc. Jednocześnie w strefie euro w 2019 r. wzrost PKB ma wynieść 1,2 proc. Wcześniej mówiono o wzroście PKB w Eurolandzie na poziomie 1,3 proc.

Wcześniej Komisja Europejska przewidywała mniejszy wzrost gospodarczy w Polsce

Jeszcze w lutym Komisja przewidywała, że wzrost w Polsce w tym roku zwolni do 3,5 proc., a w 2020 roku do 3,2 proc. Jesienią zeszłego roku szacowano, że będzie to odpowiednio 3,7 proc. i 3,3 proc. W ubiegłym roku wzrost wyniósł 5,1 proc.

Polska drugą najszybciej rozwijającą się gospodarką w UE

Jeśli najnowsze prognozy się potwierdzą Polska będzie drugą najszybciej rozwijającą się gospodarką w UE. Na pierwszym miejscu ma być Malta ze wzrostem 5,5 proc.

Średnia dla całej UE ma wynieść 1,4 proc. w tym i 1,7 proc. w przyszłym roku.

Wzrost gospodarczy w Polsce napędzany głównie przez konsumpcję, wzrost płac i transfery socjalne

Główną siłą napędową gospodarki nad Wisłą ma pozostać prywatna konsumpcja wspierana przez mocny wzrost płac. "Wzrost transferów socjalnych będzie działał jako dodatkowy bodziec do około połowy 2020 roku" - piszą analitycy z Brukseli.

Prognozy KE na 2019 r. uwzględniają wypłatę "trzynastej" emerytury w 2019 r. oraz rozszerzenie programu 500+ na pierwsze dziecko w rodzinie od "połowy" 2019 r.

Źródło: IAR, Polskie Radio

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze