Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Polski nie można oderwać od Chrystusa

Sebastian Moryń 8:09 28 stycznia 2020
Droga krzyżowa narodu polskiego” i „Kto szuka prawdy, szuka Boga” to niezwykłe książki abp. Marka Jędraszewskiego, które nie tylko poma- gają w codziennej modlitwie, lecz także przypominają, że nie można zrozumieć Polski i świata bez Chrystusa i krzyża - pisze Sebastian Moryń w dzisiejszym numerze „Gazety Polskiej Codziennie”.

Książka „Kto szuka prawdy...” wydana przez Wydawnictwo M to zbiór tekstów i homilii abp. Marka Jędraszewskiego z lat 2013–2015, kiedy był metropolitą łódzkim. W książce poznajemy prawdziwe, całościowe oblicze dzisiejszego metropolity krakowskiego, przeciwne do informacji często spłaszczonych przez media liberalno-lewicowe. W artykule pt. „Moja droga filozoficzna” ukazuje nam się obraz arcybiskupa jako filozofa, człowieka nauki, niezwykłego erudyty, który jako wykładowca potrafił zapalić miłość studentów do filozofii i mądrości.


Znajdziemy tu również fascynującą historię znajomości abp. Jędraszewskiego ze św. Janem Pawłem II, o której mało kto z nas wie. Wielki papież znał arcybiskupa, kiedy ten zaczynał swoją przygodę z filozofią. Wymiana listów i korespondencji między św. Janem Pawłem II a metropolitą krakowskim trwała do samej śmierci papieża. Ojciec Święty bardzo mocno kibicował rozwojowi intelektualnemu i filozoficznemu abp. Jędraszewskiego, widząc w nim kontynuację własnych, personalistycznych idei.

 

Arcybiskup Jędraszewski stał się specjalistą, jeśli chodzi o nurt personalistyczny, zwłaszcza o Emmanuela Levinasa, jednego z najbar- dziej aktualnych filozofów XX w. Jego idea odpowiedzialności za drugiego powinna być dziś popularyzowana przez wszystkie śro- dowiska naukowe, bo zbliża człowieka do zrozumienia prawdy, czyli samego Boga.

 

(...)

Z kolei druga książka, wydana w 2019 r. również przez Wydawnictwo M – „Droga krzyżowa narodu polskiego”, to rozważania metropolity krakowskiego umieszczone w kontekście historii walk o odzyskanie niepodległości Polski. Czytając poszczególne rozważania stacji drogi męki Chrystusa, poznajemy cierpienie wpisane w na- szą polską historię. Biskup krakowski skupia się na trzech zaborach, bardzo sugestywnie pokazuje – nie tylko poprzez słowo, ale również obrazy, jakie umieścił wydawca w książce – cierpienie i nadzieję narodu polskiego.

 

Wiecej w dzisiejszym numerze GAZETY POLSKIEJ CODZIENNIE 


Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję ocenę...


Andrzej Duda zmienia Konstytucję -zakaz adopcji dzieci przez pary jednopłciowe
Wczytuję komentarze...
Najnowsze