Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Polski głos w Brukseli! Premier Morawiecki: Polska nie zgodzi się na zaostrzenie celów klimatycznych

am 17:23 20 czerwca 2019
Flickr/Kancelaria Premiera/Public Domain Mark 1.0
Premier Mateusz Morawiecki powiedział w Brukseli, że Polska nie zgodzi się na zaostrzenie i tak bardzo ambitnych już celów klimatycznych - informuje korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka. Chodzi o plan zakładający zero emisji CO2 do 2050 roku.

Szef rządu mówił o tym przed rozpoczęciem szczytu na którym jednym z tematów będzie długoterminowa strategia klimatyczna. Chodzi o zobowiązanie do neutralności węglowej do 2050 roku, czyli o to, by unijna gospodarka była neutralna pod względem emisji CO2 - tyle samo pochłaniała co emitowała.

Premier podkreślił, że bez wsparcia finansowego dla krajów, która najbardziej ucierpią na zaostrzeniu strategii klimatycznej Polska poprzeć strategii nie może.

Podczas szczytu zawarto natomiast umowę dotyczącą synchronizacji państw bałtyckich z europejskim system energii podpisania. W Brukseli podpisy pod dokumentem złożyli przywódcy Polski, Litwy, Łotwy i Estonii oraz przewodniczący Komisji Europejskiej. Projekt ma być wdrożony do 2025 roku.

Kraje bałtyckie połączą swoje systemy energii z systemem Unii Europejskiej za pośrednictwem Polski. Tym samym odłączone zostaną one od rosyjskiego systemu. Porozumienie w tej sprawie zostało już podpisane w ubiegłym roku, dziś dołączono do niego dokument wdrażający ustalenia. Komisja Europejska nazywa to kamieniem węgielnym i konkretnym wyrazem europejskiej solidarności w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego.

75 procent kosztów synchronizacji systemów elektroenergetycznych państw bałtyckich z systemem kontynentalnym pokryje Unia Europejska. Dla Litwy, Łotwy i Estonii kwestia suwerenności to sprawa kluczowa, bo choć od 15 lat są one w Unii Europejskiej, to wciąż energetycznie należą do postsowieckiego obszaru.

Synchronizacja z systemem europejskim pozwoli im ograniczyć uzależnienie od Rosji. Zostanie do tego wykorzystane istniejące już połączenie elektroenergetyczne LitPol Link, czyli polsko-litewski most energetyczny. Dodatkowo położony zostanie kabel podmorski. 

Źródło: IAR, Twitter

Wczytuję ocenę...


DZIENNIKARSKI POKER - ZIEMKIEWICZ KONKRETNIE O TOKARCZUK: TO PRZEZ NIĄ POLACY POSZLI NA WYBORY
Wczytuję komentarze...
Najnowsze