Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Polska zatrzymała ukraińskiego weterana z Donbasu

M.N. 20:56 9 listopada 2019
Telewizja Republika
Straż graniczna zatrzymała na przejściu w Dorohusku Ihora Mazura, współpracownika ukraińskiego Rzecznika Praw Obywatelskich i weterana wojny z Rosją.

Ihor Mazur został zatrzymany w Polsce na podstawie listu gończego Interpolu, wydanego na wniosek Rosji. W takich przypadkach inne kraje – członkowie Interpolu, są zobowiązane do zatrzymywania ściganych. 

Jak mówi nam oficer jednej ze służb, mężczyzna był w przeszłości członkiem radykalnej banderowskiej organizacji, działającej na Ukrainie. Rosja oskarża go, że brał udział w morderstwach w Czeczenii rosyjskich żołnierzy. 

Teraz Rosja chce go pociągnąć do odpowiedzialności. Zgodnie z procedurami strona rosyjska ma 48 godzin na przedstawienie dowodów w tej sprawie. Polski sąd zadecyduje, czy Mazur będzie podlegał ekstradycji, czy przekazany stronie ukraińskiej. 

Przedstawiciele Konsulatu Generalnego Ukrainy w Lublinie liczą, że Mazur po udzielonym przez dyplomatów poręczeniu, zostanie uwolniony. 

Generalny Konsul Ukrainy w Lublinie Wasyl Pawluk powiedział Polskiemu Radiu Lublin, że w niedzielę rano poprosi prokuraturę okręgową, by udzieliła mu informacji, co do dalszego losu zatrzymanego. 

Konsul dodał, iż ma nadzieję, że sytuacja niedługo zostanie wyjaśniona. 

W sprawie zatrzymania protestuje też ukraińska Rzecznik Praw Obywatelskich oraz ambasador Ukrainy w Polsce.

Źródło: IAR, Media

Wczytuję ocenę...


Andrzej Duda zmienia Konstytucję -zakaz adopcji dzieci przez pary jednopłciowe
Wczytuję komentarze...
Najnowsze