Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Polska uniezależnia się od rosyjskiego gazu! Ważna umowa podpisana

AS 16:50 19 grudnia 2018
wikimedia
Podpisano 20-letnią umowę pomiędzy PGNiG SA oraz amerykańską firmą Port Arthur LNG, spółka zależna Sempra Energy, dotyczącą zakupu oraz sprzedaży skroplonego gazu ziemnego.

Według umowy PGNiG kupi rocznie 2 mln ton LNG (ok. 2,7 mld m³ po regazyfikacji). Już w 2023 roku rozpocznie się odbiór ładunków z terminalu Port Arthur LNG, który powstanie w Jefferson County w Teksasie.

Zakupy LNG dokonywane będą na zasadzie FOB (Free On Board), według której to nabywca odpowiedzialny jest za transport skroplonego gazu. Port Arthur LNG zajmie się dostarczeniem gazu ziemnego do terminalu eksportowego, skropleniem i załadunkiem. Daje to PGNiG elastyczność w zarządzaniu ładunkami. Spółka będzie mogła je skierować do Polski albo odsprzedać na globalnym rynku LNG i skierować do portu rozładunku wskazanego przez kolejnego nabywcę - poinformowało PGNiG w komunikacie. 

– Ten kontrakt jest ważnym krokiem dla bezpieczeństwa energetycznego Polski na drodze do jej niezależności energetycznej – powiedział Rick Perry, Sekretarz Energii USA. 

–  W ubiegłym miesiącu rozpoczęliśmy z Polską strategiczny dialog w obszarze energii. Rząd Prezydenta Trumpa jest zobowiązany, by angażować się w zwiększanie dywersyfikacji źródeł energii, rozwijanie bezpieczeństwa energetycznego, wzmacnianie bezpieczeństwa narodowego oraz tworzenie w ten sposób dobrych warunków do rozwoju rynku w Polsce i w całym regionie - mówił

– Podpisana umowa z PGNiG to ważne poszerzenie naszego portfolio kontraktów eksportowych LNG i istotny krok w rozwoju naszego projektu Port Arthur LNG – powiedział Jeffrey W. Martin, prezes Sempra Energy. – W ubiegłym miesiącu rozpoczęliśmy fazę odbioru innego naszego terminalu – Cameron LNG w Luizjanie. Kontrakt z PGNiG oraz postępy naszych prac potwierdzają strategiczną wartość naszego portfela aktywów. W ten sposób budujemy czołową amerykańską firmę energetyczną – dodawał Perry. 

– Naszymi działaniami pokazujemy, że konsekwentnie realizujemy naszą strategię. Kolejna długoterminowa umowa nie tylko pozwala nam na rozwój portfela LNG z myślą o dostawach dla Polski, ale w niedalekiej przyszłości daje nam przede wszystkim możliwość obrotu zakupionym paliwem w skali globalnej – powiedział Piotr Woźniak, prezes Zarządu PGNiG SA. 

– Cieszę się, że Sempra Energy jest w gronie naszych amerykańskich partnerów. Jestem przekonany, że czeka nas dobra wieloletnia współpraca –  kontynuował

 

Źródło: pgnig.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze