Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Polska uczy świat prawdy o II wojnie światowej!

sm 12:25 30 sierpnia 2019
Fot. Archiwum IPN
Historia stała się częścią polityki polskiego państwa; dziś nie można budować nowoczesnego państwa bez odwoływania się do przeszłości - ocenił w piątek w Warszawie sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski. Wygraliśmy historię - podkreślił.

W piątek w Belwederze w Warszawie odbyło się spotkanie dotyczące projektu "Opowiadamy Polskę światu. 1939-2019", które poświęcone było promocji polskiej polityki historycznej w światowych mediach. Dzięki niemu w najbliższy weekend największe gazety na świecie opublikują informacje o ataku Niemiec na Polskę w 1939 r.

 

"To wydarzenie, które wpisuje się w państwowe obchody 80. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej" - ocenił Kolarski, zaznaczając, że przedsięwzięcie Instytutu Nowych Mediów oraz Polskiej Fundacji Narodowej jest niezwykle istotne dla polskiego państwa.

 

Prezydencki minister zwrócił przy tym uwagę, że obecnie polityka historyczna Polski ma dla elit o wiele większe znaczenie niż w przeszłości. "Wygraliśmy historię. Historia jest częścią polityki państwa polskiego i trudno sobie wyobrazić rozmowę o budowaniu nowoczesnego państwa bez przekonania, że odwołanie do przeszłości, do historii jest czymś absolutnie naturalnym. Ale tak nie było na początku lat 90. Wtedy historia była pewnym problemem" - dodał.

 

W najbliższy weekend najbardziej opiniotwórcze gazety świata "Le Figaro", "Washington Post", "Die Welt", "L'Opinion", "El Mundo", "Le Soir", "Chicago Tribune", "Sunday Express" przypomną, jak prasa informowała 80 lat temu o ataku Niemiec na Polskę. Poza okładkami z 1939 r. opublikowane zostaną również teksty wybitnych historyków, ale też filozofów idei, polityków, ekonomistów, ludzi kultury, które wyjaśnią co stało się 1 września 1939 r., a także co działo się w Polsce w ostatnich 80 latach. Wśród autorów będą również polscy politycy - prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki. 

Źródło: Centrum Prasowe PAP

Wczytuję ocenę...


KONFEDERACJA WPISAŁA SIĘ JAKO POŻYTECZNI IDIOCI W NARRACJĘ PLATFORMY - RAFAŁ ZIEMKIEWICZ
Wczytuję komentarze...
Najnowsze