Polska potrzebuje młodych liderów

Artykuł Sponsorowany 26-02-2020, 11:11
Artykuł
Telewizja Republika

Redaktor Krystian Kaźmierczak w programie Telewizji Republika "Biznes Polska" rozmawiał z Radosławem Żydokiem, dyrektorem operacyjnym analiz regulacyjnych i strategicznych KGHM Polska Miedź S.A rozmawiał na temat najnowszego projektu społecznego "Przewodnicy - Szkoła Przywództwa KGHM Polska Miedź".

Redaktor zapytał, czy w Polsce brakuje liderów. - Przede wszystkim rozróżniłbym lidera od przywódcy. Lider to może być świetny inżynier, świetny grafik, który doskonale realizuje się w tym swoim fachu i takich ludzi mamy bardzo dużo w Polsce - ocenił Radosław Żydok. - Niewątpliwie przez ostatnie 30 lat rozwoju polskiej gospodarki dorobiliśmy się faktycznie nowych, technicznych elit. Natomiast my dzisiaj bardzo mocno stawiamy na przywództwo - dodał.


Dyrektor wyjaśnił, że przywództwo oznacza ciągnięcie za sobą innych osób i motywowanie ich do działania. - Naszym zdaniem takich ludzi rzeczywiście w Polsce trochę brakuje. To jest pokłosie wielu wydarzeń. Na pewno imigracja bardzo liczna, szczególnie wśród młodego pokolenia pozbawiła nas pewnego potencjału społecznego. Mamy nadzieje, że ci ludzie będą powoli wracać do Polski, ale pewnie nie wszyscy, a wyemigrowało 2 miliony Polaków - powiedział.


Radosław Żydok wyjaśnił także, że jego zdaniem kolejnym powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, że w Polsce mamy kult tzw. inżyniera-specjalisty kosztem sprawnego menadżera. - Na pewno ten brak ciągłości elit pomiędzy okresem II RP a III RP bardzo negatywnie się do tego przyczynił. Nie było w Polsce szkół, które mogłyby takich biznesowych przywódców szkolić - zauważył.
- Ponadto polska gospodarka wstawała tak naprawdę od zera. Polskie przedsiębiorstwa, które przetrwały, takim jest KGHM, były takim rodzynkiem, bo bardzo duża część biznesów w Polsce, to są biznesy, które powstawały zupełnie od zera, małe, rodzinne, gdzie ludzie tego biznesu uczyli się od zera - dodał rozmówca Krystiana Kaźmierczaka, który ocenił, że z tych powód należy prowadzić takie działania, jak te KGHM-u, które będą wspierały młodych managerów.


Redaktor prowadzący zapytał, jakie umiejętności będą mogli pozyskać młodzi ludzie w wieku 22-29 lat, współpracując ze szkołą KGHM. - Przede wszystkim chcielibyśmy takim młodym osobom, które wchodzą dopiero na rynek pracy pogląd na to, na czym polega wielki biznes, który konkuruje międzynarodowo - wyjaśnił dyrektor operacyjny. Jako priorytet przedstawił zdobycie doświadczenia przez młodych ludzi. - Do tego zestaw umiejętności i twardej wiedzy, jak wielki biznes wygląda - dodał.


- Mamy nadzieję, że część tych osób trafi do naszej firmy, albo przynajmniej pozostanie w kręgu zainteresowania, ale chcemy dawać szanse tymi umiejętnościami, odnalezienia się w innych dużych, ważnych polskich firmach - podkreślił Radosław Żydok.


Zaznaczył, że osobami prowadzącymi zajęcia będą głównie managerzy wyższego szczebla z KGHM Polska Miedź S.A. - Kręgosłupem tego projektu jest współpraca ze Spectrum Group, to jest amerykańska firma doradcza, która zatrudnia emerytowanych dowódców wysokiego szczebla z armii Stanów Zjednoczonych - mówił.


- Wierzę, że dzięki takim programom jak nasz, ale także dzięki codziennej takiej organicznej pracy polskich managerów, będziemy w naszej gospodarce na coraz wyższym poziomie - podkreślił Radosław Żydok.


- Pierwszy etap rekrutacji trwa do drugiego marca, czyli jeszcze kilka dni przed nami. Zgłoszenia przyjmujemy przez formularz internetowy. Wszystkie szczegółowe informacje na stronie przewodnicykghm.pl - dodał. - My nie szukamy indywidualistów, my szukamy graczy zespołowych, bo przywódca to jest ktoś, kto w zespole potrafi się odnaleźć i umie się w tym zespole odnaleźć - zapewnił rozmówca redaktora Telewizji Republika.

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy