Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

„Polska odgrywa aktywną rolę w globalnej polityce klimatycznej”. Wypowiedź prezydenta podczas szczytu klimatycznego

ajg 16:32 23 kwietnia 2021
Prezydent Andrzej DudaPAP
Z powodu pandemii świat na chwilę się zatrzymał. Wracając na tory rozwoju, nie pozwólmy, aby były to tory stare – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas wirtualnego szczytu klimatycznego.

W czwartek rozpoczął się dwudniowy, wirtualny szczyt klimatyczny. Biorą w nim udział przywódcy 40 krajów, w tym prezydenta Andrzej Duda, a także szefowie rządów lub państw z Chin, Rosji, Indii, krajów Zatoki Perskiej, Europy oraz azjatyccy sojusznicy USA. W konferencji będzie też uczestniczył papież Franciszek.

- Budujmy synergię pomiędzy konwencjami: klimatyczną, różnorodności biologicznej oraz w sprawie pustynnienia. Wykorzystajmy szansę, aby świat odbudować lepszym, bardziej sprawiedliwym, bardziej solidarnym i bardziej zróżnicowanym – zaapelował Prezydent RP do uczestników szczytu.

Rola Polski w globalnej polityce klimatycznej

Andrzej Duda przypomniał wkład Polski w globalną politykę klimatyczną, w tym realizację zapisów Protokołu z Kioto z ogromną nadwyżką redukcyjną, a także utworzenie „Śląskiej Deklaracji Solidarnej i Sprawiedliwej Transformacji” w 2018 r.

- Polska odgrywa aktywną rolę w globalnej polityce klimatycznej. Dynamika nadana przez Polskę doprowadziła do tego, że UE jako pierwsza światowa gospodarka przyjęła cel neutralności klimatycznej do 2050 r. oraz zwiększyła cel redukcji emisji do 2030 r. do co najmniej 55 proc. - zaznaczył prezydent i dodał, że klimat jest również „przedmiotem wyjątkowej troski inicjatywy państw Trójmorza, do której należy Polska i inne kraje Europy Środkowej”.

Transformacja musi uwzględniać realia

- W regionie Trójmorza jest jasne, że musimy realizować ambitne cele polityki klimatycznej w oparciu o zasadę sprawiedliwej transformacji i z uwzględnieniem realiów naszych państwa i dobra naszych społeczeństw – powiedział Andrzej Duda. Podkreślił, że jest to ogromne wyzwanie, szczególnie w tych krajach, gdzie wiąże się to z głębokimi przemianami gospodarczymi.

Pomimo tych trudności Polska zakłada osiągnięcie zero-emisyjności w ciągu dwóch najbliższych dekad i zmniejszenie udziału węgla w produkcji energii z obecnych 70 proc. do 11 proc. w roku 20240. Jak zaznaczył, jest to nie tylko odpowiedź, na założenia polityki klimatycznej UE, lecz również „na oczekiwania młodych Polaków”.

- Polska będzie budować nisko emisyjny mix energetyczny w oparciu o energetykę jądrową i odwracalną, a także gaz – powiedział prezydent. Dodał również, że „powinniśmy skoordynować na poziomie międzynarodowym nasze działania w zakresie badań i rozwoju”.

Źródło: Facebook

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze