Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Polska i USA wspólnie sprzeciwiają się budowie Nord Stream 2

PR 10:29 23 maja 2018
msz.gov.pl
Polska i Stany Zjednoczone wspólnie sprzeciwiają się budowie drugiej nitki Gazociągu Północnego. Tak mówi w wywiadzie dla Polskiego Radia minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Szef polskiej dyplomacji jest teraz w Nowym Jorku, gdzie prowadził debatę na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Po wizycie w Departamencie Stanu minister Jacek Czaputowicz podkreślił, że Polska i Stany Zjednoczone mają zbieżne oceny gazociągu Nord Stream 2.

W rozmowie z wysłannikiem Polskiego Radia w Nowym Jorku minister Jacek Czaputowicz mówił, że projekt Nord Stream 2 ma służyć rosyjskiemu naciskowi politycznemu na Europę.

Po poprowadzonej w OZN debacie oznajmił, że Stany Zjednoczone mają w tej sprawie takie samo zdanie.

- Podobnie oceniamy szkodliwość tego projektu, który daje pewne instrumenty działania Rosji, a Rosja jest państwem agresywnym, rewizjonistycznym. Trzeba ograniczać dostarczanie środków do działania, instrumentów prowadzenia polityki szkodliwej dla państw Zachodu przez Rosję. Nord Stream 2 jest takim instrumentem, nie służy dywersyfikacji dostaw gazu dla Europy, ale stanowi źródło nacisku. Nasze interesy są tutaj ze Stanami Zjednoczonymi zbieżne - dodał Jacek Czaputowicz.

Planowana przez Rosję inwestycja miałaby dostarczać gaz do Niemiec z pominięciem Ukrainy. Polska, kraje bałtyckie i Ukraina sprzeciwiają się budowie drugiej nitki Nord Stream, bo zdaniem władz tych krajów, naruszy to równowagę energetyczną w Europie.

Gazprom szacuje, że planowana rozbudowa Gazociągu Północnego między Rosją a Niemcami będzie kosztowała ok. 9,9 mld euro. Rozbudowa miałaby się zakończyć do 2020 roku.

 

Źródło: IAR, Polskie Radio

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
Najnowsze