Polska Fundacja Narodowa pomaga kombatantom w czasie pandemii

Artykuł

Dzięki podjęciu wspólnych działań przez Polską Fundację Narodową i Fundację Pomocy na rzecz Żołnierzy Armii Krajowej im. Gen. Bryg. Leopolda Okulickiego ps. "Niedźwiadek", warszawscy Bohaterowie, Powstańcy i kombatanci, otrzymali wsparcie w formie objęcia trwałą wielowymiarową opieką w obliczu zagrożenia chorobą zakaźną COVID-19.

Polska Fundacja Narodowa finansuje pomoc opieki domowej nad najciężej chorymi, przykutymi chorobą do łóżek, umożliwiając dodatkową opiekę również nad mobilnymi pacjentami, którzy nie mogą sobie obecnie pozwolić na wizytę w przychodni, a tej wizyty bardzo potrzebują. Darowiznę Polskiej Fundacji Narodowej przeznaczono także na zakup środków higieny do użytku w Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej prowadzonej przez Fundację Pomocy na rzecz Żołnierzy Armii Krajowej i w mieszkaniach pacjentów.

Kryzys związany ze stanem pandemii wymaga integracji współpracy wielu instytucji publicznych, komercyjnych i NGO’s, działań nie tyle spektakularnych, ale tych mniejszych i codziennych, dedykowanych do grupy najwyższego ryzyka. Udzielenie darowizny przez PFN dla Fundacji Pomocy na rzecz Żołnierzy Armii Krajowej stanowi efekt dobrej praktyki kooperacji oraz koordynacji społecznych i prozdrowotnych celów.

O przekazanie środków finansowych w celu realizacji konkretnych, codziennych działań na rzecz zaspokojenia podstawowych potrzeb Powstańców i Kombatantów, żołnierzy Armii Krajowej, Polska Fundacja Narodowa została poproszona jako instytucja trzeciego sektora wspierająca walkę z chorobą zakaźną COVID-19 w Polsce. Zadaniem pomocy jest zrealizowanie celów kluczowych i polegających na zakupie urządzeń i materiałów oraz sfinansowaniu usług umożliwiających zapobieganie i zwalczanie COVID-19 wśród najstarszych podopiecznych Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej prowadzonej przez Fundację Pomocy na rzecz Żołnierzy Armii Krajowej, ale także dostarczania środków higieny w mieszkaniach pacjentów.

Największa wartością, która powoduje zespołem Polskiej Fundacji Narodowej jest dostrzeganie potrzeb społecznych i podejmowanie działań prospołecznych. Zarząd Polskiej Fundacji Narodowej uznał za moralne zobowiązanie włączenie się w pomoc tym, którzy walczyli dla Polski i w imię dbałości o przyszłość ojczyzny narażali swoje życie. Obecnie to ludzie w izolacji społecznej, na którą nakłada się izolacja będąca wynikiem stanu zdrowia. Tym bardziej realna pomoc jest konieczna. Empatycznie wczujmy się w tę dramatyczną sytuację. Postanowiliśmy wesprzeć naszych Kombatantów, by nie musieli martwić się o trudności, jakich nastręcza im codzienność, problemy spotęgowane szczególnie w dobie pandemii. Pomocą pokazujemy solidarność społeczną, ale przede wszystkim solidarność międzypokoleniową – powiedział dr Marcin Zarzecki, prezes Polskiej Fundacji Narodowej.

Po konsultacjach z ministrem Janem Kasprzykiem, szefem Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, utwierdziliśmy się w przekonaniu, że to bardzo słuszny i pilny do czynnego wdrożenia kierunek, bowiem powinnością naszego pokolenia jest nie tylko społeczna troska o siebie nawzajem, lecz zwłaszcza o tych będących w grupie największego ryzyka. Chcemy też pokazać żołnierzom Armii Krajowej, którym historia tak wiele zawdzięcza, że o Nich pamiętamy i dbamy o ich zdrowie oraz bezpieczeństwo – dodał Michał Góras, wiceprezes Polskiej Fundacji Narodowej.

 

Czasem mówienie o wdzięczności wydaje się niepotrzebne, bo słowa zakrywają istotę, czyli Tych, którym chcemy oddać szacunek i wyrazić dziękczynienie. Ta konkretna sytuacja, wynika z naszej pamięci, wskazania roli Tych, którym chcemy wyrazić uznanie, które jednocześnie jest naszym zobowiązaniem. Obyśmy potrafili mieć w sobie te same wartości, dla których nasi Najdzielniejsi z Dzielnych, będący naszym Dobrem i Skarbem Narodowym, ryzykowali swoje życie i zdrowie, abyśmy my dziś mogli żyć w wolnej Polsce. Dziękuje w imieniu wszystkich Pracowników Polskiej Fundacji Narodowej, że chociaż tak, możemy pamiętać i prosić o Wasze zdrowie, abyście byli dla nas jak najdłużej. Tak, pamiętamy i będziemy pamiętać – zaznaczył Cezary Andrzej Jurkiewicz, członek Zarządu Polskiej Fundacji Narodowej.

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy