Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Polska europejskim liderem w walce z przestępczością podatkową

19:30 8 października 2019
www.stopvatcarousel.pl
Czy wiecie, że Polska w ciągu ostatnich 4 lat stała się liderem w walce z przestępczością podatkową i karuzelami VAT? Przypadek? Nie! To efekt odważnego planowania, determinacji i zastosowania rozwiązań, o których wcześniej nikt w Europie nie pomyślał. Projekt „stopVATcarousel.pl” opowiada o tym, jak Polska w krótkim czasie stała się wzorem do naśladowania dla całej Europy – innowatorem i prekursorem skutecznej walki z wyłudzeniami z podatku VAT.

Podatek VAT stanowi poważne źródło dochodów budżetowych w krajach Unii Europejskiej. Poza swoimi niewątpliwymi zaletami jest też niestety podatny na oszustwa i wyłudzenia. Karierę w ostatnim zrobiło określenie „karuzela VAT”. Jest to jeden z najbardziej „popularnych” mechanizmów kradzieży VAT. Straty dla Skarbu Państwa z tego tytułu liczy się w setkach miliardów PLN w Polsce i w dziesiątkach miliardów EUR w innych krajach UE.  

Do 2015 roku luka VAT w Polsce powiększała się osiągając poziom ok. 24-27% (dużo powyżej średniej europejskiej), a sprawcy tego stanu rzeczy byli w zasadzie bezkarni. Sytuacja zmieniła się w roku 2015, kiedy to Ministerstwo Finansów pod kierownictwem Mateusza Morawieckiego postanowiło wreszcie coś z tym zrobić.

Na problem zaczęto patrzeć w kontekście systemowym. Zaproszono do współpracy podmioty niezależne (start-upy) oraz zatrudniono specjalistów z najwyższej półki: prawników, programistów, księgowych. Dokonano zmian w prawie podatkowym, wprowadzono Jednolity Plik Kontrolny, co znacząco zwiększyło możliwości analityczne Ministerstwa Finansów, a co za tym idzie, możliwości wykrywania przestępstw podatkowych. Aby zwiększyć je jeszcze bardziej, zrobiono coś, czego nie zrobiono w żadnym innym kraju UE - wprowadzono bankowy program STIR analizujący przepływy bankowe pod kątem fikcyjnych transakcji i pustych faktur itd. Efektem tych działań jest zatrzymanie karuzel VAT i systematyczne zmniejszenie luki VAT do poziomu zdecydowanie poniżej średniej europejskiej. Dodatkowo, dzięki polskiemu systemowi, wykryto i zatrzymano 225 karuzel VAT na terenie całej UE

Projekt „stopVATcarousel.pl” jest skierowany przede wszystkim do odbiorcy zagranicznego. Ma on charakter zarówno promocyjny, jak i edukacyjny. W komunikacji wykorzystany został fakt, że pieniędzmi pochodzącymi z wyłudzeń VAT (a więc naszymi pieniędzmi, którymi płacimy na co dzień za podstawowe produkty) finansuje się również terroryzm, handel bronią i przemyt narkotyków i inne przestępstwa. Kampania również zwraca uwagę, że pieniądze, które znikają z budżetów państw, mogłyby zaspokoić konkretne potrzeby ich mieszkańców: nowe szpitale, nowe drogi, lepsza komunikacja miejska etc.

Kampania zakłada wykorzystanie nośników outdoorowych, wystawionych w najważniejszych miastach europejskich (Londyn, Berlin, Bruksela, Madryt), które komunikują fakt finasowania terroryzmu pieniędzmi pochodzącymi z wyłudzeń z VAT oraz przekierowują odbiorców na kampanijną stronę www.stopvatcarousel.pl Strona w przystępny i atrakcyjny sposób wyjaśnia mechanizm karuzel VAT oraz jego wpływ na nasze bezpieczeństwo, wskazując na przewodnią rolę Polski w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań służących zwalczaniu tego typu przestępstw. Na stronie www.stopvatcarousel.pl można również obejrzeć film streszczający problem przestępstw podatkowych i objaśniający rolę Polski w jego rozwiązywaniu. 

Do współpracy zaproszono przedstawiciela brytyjskiej arystokracji o bardzo pozytywnym stosunku do Polski i PolakówCzcigodny Alexander Francis Shaw – spadkobierca tytułu Barona Craigmyle, wnuk filantropa Lorda Thomasa Craigmyle i prezesa brytyjskiego Związku Kawalerów Maltańskich, w barwny i charakterystyczny dla angielskiego poczucia humoru sposób wyjaśnia widzom, na czym polegają karuzele VAT i jak wpływają na nasze codzienne życie. A czyniąc to, naprawdę nie przebiera w słowach, o czym można przekonać się podczas oglądania filmu na www.stopvatcarousel.pl lub na Youtube. 

Linki do YouTube:

wersja angielska : https://youtu.be/RY4wZdZzV8Y

 

 

 


Źródło: www.stopvatcarousel.pl

Wczytuję ocenę...
TAGI:


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Najnowsze