Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Polscy prokuratorzy zostaną dopuszczeni do wraku Tu-154M!

AS 18:50 8 maja 2019
flickr
Komitet Śledczy Rosji zgodził się, aby polscy prokuratorzy przeprowadzili oględziny wraku samolotu Tu-154M. Maszyna rozbiła się na lotnisku Siewiernyj w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 roku

W katastrofie zginął prezydent Polski Lech Kaczyński i 95 osób, które zmierzały do Katynia na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Rosyjskie organy śledcze podpisały zgodę na oględziny wraku już w marcu, ale dopiero dziś informacja ta została upubliczniona.

Zgoda Komitetu Śledczego jest odpowiedzią na wniosek strony polskiej o pomoc prawną. Ostatni raz polscy eksperci przeprowadzili oględziny wraku we wrześniu ubiegłego roku.

Z komunikatu opublikowanego na stronach internetowych rosyjskiego Komitetu Śledczego wynika, że polscy specjaliści będą mogli rozpocząć prace na lotnisku w Smoleńsku, gdzie znajdują się fragmenty rozbitej maszyny, w ostatnich dniach maja.

Zgodnie z procedurą wszystkie czynności, w tym pobieranie próbek, będą przeprowadzać rosyjscy specjaliści w obecności przedstawicieli Polski. Następnie materiały zostaną opisane i przekazane do Warszawy. 

Strona rosyjska od początku śledztwa w sprawie przyczyn katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku utrudnia prace polskim ekspertom. Do tej pory mimo wielu wniosków Rosjanie nie chcą zwrócić wraku maszyny. Także w ostatnim komunikacie informują, że jest on dowodem w sprawie i nie zostanie zwrócony do końca postępowania prowadzonego w Rosji. Moskwa nadal nie zwróciła czarnych skrzynek tupolewa, na wiele wniosków o pomoc prawną odpowiada opieszale lub wcale. Nie wyraziła rownież zgody na powtórne przesłuchanie kontrolerów lotów ze Smoleńska, którym polska prokuratura postawiła zarzut spowodowania katastrofy w ruchu lotniczym.

Źródło: IAR

Wczytuję ocenę...


RAFAŁ ZIEMKIEWICZ PYTA WPROST: CO Z TYMI WYBORAMI I DLACZEGO POLSKI INTERNET STAŁ SIĘ ŚCIEKIEM?
Wczytuję komentarze...
Najnowsze