Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Polscy inspektorzy ujawnili tragiczne warunki transportu zwierząt z Litwy. Wewnątrz padłe cielaki i brak karmy

PR 12:41 28 lipca 2019
katowice.witd.gov.pl
Przymusowym rozładunkiem zwierząt zakończyły się wczorajsze kontrole dwóch pojazdów przewożących młode zwierzęta z Litwy do jednego z portów nad Adriatykiem. Inspektorzy z WITD w Katowicach poprosili o przybycie na miejsce zatrzymania pojazdów Powiatowego Lekarza Weterynarii z Gliwic. Kontrolujący stwierdzili trzy padłe cielaki na górnych pokładach naczep, zły ogólny stan zwierząt oraz liczne nieprawidłowości, wpływające na pogarszanie się ich dobrostanu w przypadku kontynuowania transportu w takich warunkach. Kierowcy ukarani zostali mandatami, kary nie ominą również przewoźnika i zarządzającego transportem.

 

Pojazdy zostały zatrzymane na autostradzie A-1 i skierowane do skontrolowania. Obydwa pojazdy należały do polskiego przewoźnika, który podjął się transportu cieląt z Litwy do jednego z portów w Słowenii. Tam zwierzęta czekała jeszcze podróż statkiem przez Morze Śródziemne.

Inspektorzy bacznie przyjrzeli się stanowi przewożonych zwierząt, pojazdom którymi były one transportowane oraz towarzyszącym podróży dokumentom. Kondycja zwierząt okazała się na tyle zła, że na miejsce kontroli wezwano Powiatowego Lekarza Weterynarii. Wspólne oględziny wnętrza pojazdów ujawniły trzy padłe cielaki na górnych pokładach w obu naczepach. Ponadto jedno ze zwierząt miało uwięzioną nogę w przestrzeni pomiędzy pokładem a ścianą boczną, co wskazuje, że pojazd nie był w pełni przystosowany do przewozu młodego bydła. Najmłodsze z przewożonych zwierząt miało nieco ponad 2 miesiące.

Stwierdzono również, że pojazdy nie były wyposażone w ogóle w karmę dla tych zwierząt, a przewóz wg planu miał trwać aż 29 godzin! Brakowało też wystarczającej ilości ściółki, a ta która była – była bardzo przesycona odchodami i moczem, co dodatkowo pogarszało dobrostan przewożonych cielaków.

Lekarz nakazał przerwać transportowanie zwierząt i rozładować je.

Kierowców ukarano mandatami m.in. za niewłaściwe wykonywanie obowiązków związanych z obsługą zwierząt. Wszczęto również postępowania za stwierdzone nieprawidłowości wobec przewoźnika i osoby zarządzającej transportem. Grożą im wysokie kary finansowe.

 

 

Czytaj także:

UWAGA! Upał w niemal całej Polsce - IMGW wydało ostrzeżenie II stopnia. A na południu...

Źródło: katowice.witd.gov.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze