Policja zatrzymała działaczy Greenpeace. Za akcję na Pałacu Kultury i Nauki

Artykuł

Trzej aktywiści zwisali na linach z budynku PKiN. Mieli ze sobą baner z napisem "Save the Arctic! Free our activist", usunięty już przez policję. Funkcjonariusze zatrzymali 40 działaczy Greenpeace.

Około godziny 11 funkcjonariusze policji wtargnęli do jednego z pomieszczeń w Pałacu Kultury i Nauki. 

- Zabarykadowało się tam około 15 aktywistów Greenpeace. Dwóch zdążyło wyciąć dziury w banerze Szczytu Klimatycznego, wyszli przez okno i zawiśli na linach na Pałacu - powiedział Michał Konopka ze straży pożarnej. Dołączyli do swojego towarzysza, wiszącego już na Pałacu Kultry i Nauki.

- Strażacy musieli użyć pił. Wycięli otwory w drzwiach i członkowie Greenpeace zostali aresztowani. Na miejscu są znaczne siły policji. Są rozstawione poduszki, by zabezpieczyć tych alpinistów - mówił Tomasz Zieliński, reporter tvnwarszawa.pl.

Policja przez kilkadziesiąt minut prowadziła negocjacje z trójką aktywistów, którzy zwisali z PKiN. - Wszystkie trzy osoby weszły do pałacu przez okna. Zajęła się nimi policja, prawdopodobnie trafią do jednostki policji - powiedziała Anna Kędzierzawska z biura prasowego policji. - Funkcjonariusze zdjęli też transparent zawieszony przez aktywistów - stwierdziła. Dodała, że część zatrzymanych przez policję osób trafiła do Komendy Rejonowej w Śródmieściu.

Rozwieszony przez działaczy Greenpeace'u baner stanowił nawiązanie do aresztowania ich towarzyszy, którzy 18 września próbowali z pokładu statku "Arctic Sunrise" wejść na należącą do Gazpromu platformę wiertniczą na Morzu Barentsa, aby wyrazić swój protest przeciwko wydobyciu ropy naftowej w Arktyce. Napis na banerze głosił: "Save the Arctic! Free our activist" (Chrońmy Arktykę. Uwolnić naszych aktywistów - przyp. red.).

W czasie akcji Greenpeace na PKiN szef Greenpeace Polska Maciej Muskat potwierdził informację o wycofaniu się przedstawicieli organizacji pozarządowych ze szczytu klimatycznego w Warszawie. Wcześniej agencja AFP powoływała się na oświadczenie sześciu międzynarodowych organizacji, m.in. Greenpeace i WWF, mówiące, że ruchy reprezentujące ludzi z całego świata wycofują się z rozmów podczas szczytu COP19.

dch, mg, TVN24, PolskieRadio.pl, fot.zrzut strony www.twitter.com/Greenpeace_PL

Źródło:

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy