Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Polacy żegnają swoich bohaterów. „Ich czyny przesłaniem o sile narodu”

EmaPob 13:49 10 grudnia 2016
Twitter @KancelariaPrezydenta
Szczątki pułkownika Ignacego Matuszewskiego i majora Henryka Floyar-Rajchmana zostały złożone w kwaterze żołnierzy 1920 r. na Wojskowych Powązkach. Przed pochówkiem polskich bohaterów odbyła się msza żałobna w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.

Oficerowie wsławili się ewakuacją polskiego złota do Francji w 1939 roku. Pułkownik Ignacy Matuszewski i major Henryk Floyar-Rajchman byli oficerami Wojska Polskiego, którzy we wrześniu 1939 roku ewakuowali z Warszawy 75 ton zapasów złota należącego do Banku Polskiego i poprzez Rumunię, Turcję i Syrię przewieźli je do Francji, gdzie przekazali je rządowi Rzeczypospolitej na uchodźstwie.

Emigracja do Stanów Zjednoczonych

W latach 40. obydwaj oficerowie wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych. Pułkownik Matuszewski należał do inicjatorów powołania Komitetu Amerykanów Polskiego Pochodzenia i Instytutu Piłsudskiego, którego był wiceprezesem. Major Floyar-Rajchman był współzałożycielem instytutu imienia marszałka. Od 1944 r. wchodził w skład Rady Instytutu, następnie był jego wiceprezesem do roku 1951.

Sprowadzenie ich szczątków, które miało miejsce pod koniec listopada i zorganizowanie im uroczystości pogrzebowej jest realizacją decyzji szefa MON Antoniego Macierewicza z 1 sierpnia 2016 r. Decyzja ta jest zgodna z wolą oficerów, którzy chcieli, by ich szczątki powróciły do Polski. 

Na czele komitetu sprowadzenia do Polski ciał bohaterów stoi Sławomir Cenckiewicz, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego. Patronem komitetu jest Minister Obrony Narodowej.

Msza żalobna w Katedrze Polowej Wojska Polskiego

Mszy żałobnej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego przewodniczył biskup polowy Józef Guzdek. Prochy dwóch oficerów II Rzeczpospolitej, pułkownika Ignacego Matuszewskiego i majora Henryka Floyar-Rajchmana, spoczęły na warszawskich Powązkach, w kwaterze żołnierzy 1920 roku. Bohaterowie zostali złożeni  w jednym grobie.

List prezydenta Andrzeja Dudy

„Złoto Banku Polskiego uratowane przed grabieżą podczas II wojny światowej przez pułkownika Ignacego Matuszewskiego i majora Henryka Floyar-Rajchmana symbolizowało trud milionów Polaków” – napisał w liście z okazji uroczystości pogrzebowych bohaterów II Rzeczypospolitej prezydent Andrzej Duda. 

„Chciałbym dzisiaj życzyć Polsce i wszystkim nam Polakom, aby pamięć o pułkowniku Ignacym Matuszewskim i majorze Henryku Floyar-Rajchmanie pozostała zobowiązaniem dla rządzących Rzeczpospolitą do szczególnej odpowiedzialności za dobro wspólne” – napisał prezydent Andrzej Duda. 

Źródło: Twitter, TVP Info

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze