Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Polacy w bazie pod K2 w Karakorum. Czy zdobędą szczyt?

JK 14:01 30 grudnia 2020
facebook
Polska himalaistka Magdalena Gorzkowska dotarła do bazy pod K2, ostatnim niezdobytym zimą ośmiotysięcznikiem. Była lekkoatletka chce dokonać 11. polskiego wejścia na górę o wysokości ponad 8 tys. metrów. Pod K2 jest także Waldemar Kowalewski, a łącznie na dobre warunki i możliwość zdobycia wierzchołka czekają zespoły szczytowe czterech wypraw, liczących w sumie klikuset uczestników.

Międzynarodowa wyprawa alpinistyczna z udziałem Magdaleny Gorzkowskiej i Waldemara Kowalewskiego, której celem jest wejście na K2 (8611 m), ostatni niezdobyty zimą ośmiotysięcznik, dotarła we wtorek 29 grudnia do bazy pod tym szczytem - poinformowali organizatorzy ekspedycji. 

Gorzkowska: "Już dziś ruszam w górę" 

Agencja Seven Summit Treks zamieściła na swoim profilu na Facebooku informację, że cała, liczna grupa wspinaczy i tragarzy dotarła pod szczyt. W bazie jest dobra pogoda, panuje tam temperatura około -20 stopni C, a wiatr wieje z prędkością 10-15 km/h. 

Baza pod K2 znajduje się na wysokości 5000 m n.p.m. Trekking z Jula zajął Polce pięć dni. W tym czasie karawana pokonała około 80 kilometrów. 30 grudnia polska himalaistka planuje podejście do bazy wysuniętej (Advanced Base Camp - ABC), a w kolejnych dniach zamierza kontynuować akcję górską.

"Nie tracę czasu i już dziś ruszam w górę! Jest świetna pogoda i trzeba to wykorzystać" - napisała Gorzkowska w środę na swoim profilu na Facebooku. 

- Chcę maksymalnie wykorzystać czas dobrej pogody, żeby zdobyć wysokość i aklimatyzację, bo w okolicach 5 stycznia ma nadejść załamanie pogody - mówi Magdalena Gorzkowska.

 

 

Polacy prowadzą w zimowych wejściach 

K2 w Karakorum, drugi pod względem wysokości szczyt świata, to jedyny z 14 ośmiotysięczników, na którym zimą nie stanął człowiek. O tej porze roku biało-czerwoni zdobyli 10 spośród 14 ośmiotysięczników jako pierwsi w świecie. 

Magdalena Gorzkowska jest byłą zawodową lekkoatletką. Przez 12 lat trenowała lekkoatletykę. Była mistrzynią Polski na 400 m, uczestniczyła w igrzyskach olimpijskich w Londynie (2012), cztery lata później w sztafecie 4x400 zdobyła srebrny medal halowych mistrzostw świata w Portland. Realizuje projekt zdobycia Korony Himalajów i Karakorum. 28-letnia Gorzkowska zdobyła do tej pory trzy ośmiotysięczniki: Mount Everest (2018 r.), Makalu i Manaslu (obydwa w 2019 r.). 

 

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze