Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Polacy polecą na Marsa?! Powstało specjalne konsorcjum

A.N 19:00 9 października 2019
Wikimedia Commons
Przedstawiciele polskich uczelni, naukowcy i inżynierowie wraz z wrocławską spółką SatRevolution oraz kalifornijską firmą Virgin Orbit założyli konsorcjum, które ma przeprowadzić zaprojektowanie i przeprowadzenie pierwszych na świecie, misji z użyciem małych satelitów.

Ceremonia podpisania utworzenia konsorcjum odbyła się w ramach konferencji Impact mobility’19 rEVolution w Katowicach. Minister ds. przedsiębiorczości i technologii, Jadwiga Emilewicz, wyraziła entuzjazm rządu wobec polskich badań kosmosu.

Podstawę konsorcjum stanowią najlepsze uczelnie techniczne i przyrodnicze w Polsce: Politechnika Wrocławska, Akademia Górniczo Hutnicza w Krakowie, Politechnika Warszawska, Politechnika Gdańska, Politechnika Poznańska, Politechnika Łódzka, Katolicki Uniwersytet Lubelski oraz Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu.

– Polscy naukowcy i inżynierowie są gotowi, żeby opracować pierwszą międzyplanetarną misję naukową z wykorzystaniem satelity w rozmiarze CubeSat. Taka misja ożywi polski sektor kosmiczny i zaznaczy jego pozycję na arenie międzynarodowej, a sam projekt przyspieszy rozwój małych satelitów i lekkich technologii kosmicznych. Chcemy, żeby Polska była krajem, słynącym z małych statków międzyplanetarnych” – mówi Grzegorz Zwoliński, Prezes Zarządu SatRevolution.

Według zapowiedzi, przedstawionych podczas konferencji Impact mobility rEVolution'19, polski bezzałogowy satelita, wyposażony w stworzoną w Polsce aparaturę, miałby zostać wystrzelony w 2022 r.

Źródło: bankier.pl

Wczytuję ocenę...


Jan Paweł II - O Solidarności
Wczytuję komentarze...
Najnowsze