Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Polacy coraz przychylniejsi dla obowiązkowych szczepień. Przełomowe ostatnie zachorowania na odrę

am 18:52 1 marca 2019
zdjęcie ilustracyjnepixabay.com
Zdecydowana większość Polaków przychylnie wypowiada się o szczepieniach jako sposobie ochrony dzieci przed poważnymi chorobami – wynika z raportu opublikowanego przez CBOS. Przełomowy okazał się ostatni okres z pojawiającymi się przypadkami zachorowań na odrę.

W ostatnich miesiącach zagadnienie obowiązkowych szczepień podnoszono w debacie publicznej za sprawą obywatelskiego projektu ustawy znoszącego obowiązek szczepień ochronnych oraz pojawiających się przypadków zachorowań na odrę.

93 proc. Polaków uznało, że szczepienia są najskuteczniejszym sposobem ochrony dzieci przed poważnymi chorobami. 90 proc. badanych podkreśliło, że szczepienia dzieci powodują więcej dobrego niż złego, a 86 proc., że szczepionki są bezpieczne.

"Obowiązkowe szczepienia leżą wyłącznie w interesie koncernów farmaceutycznych" – takiej odpowiedzi udzieliło 22 proc. respondentów. 18 proc. z nich uznało, że szczepionki dla dzieci mogą wywołać poważne zaburzenia rozwojowe.

Z przedstawionych zestawień wynika, że szczepienia zyskały znaczącą aprobatę w przeciągu ostatniego półtora roku. "W stosunku do lipca 2017 roku wyraźnie wzrósł odsetek badanych uważających, że szczepienia są bezpieczne (wzrost o 13 punktów procentowych) oraz negujących stwierdzenie, że szczepienia mogą wywoływać poważne zaburzenia rozwojowe (wzrost o 14 punktów). Przybyło również respondentów uważających, że szczepienia są najskuteczniejszym sposobem ochrony przed poważnymi chorobami (wzrost o 7 punktów w stosunku do lipca 2017 roku) oraz że szczepienie dzieci powoduje więcej dobrego niż złego (wzrost o 5 punktów)" – czytamy w raporcie. W analogicznym okresie wzrósł odsetek sprzeciwiających się tezie o wyłącznych interesach koncernów farmaceutycznych.

W podsumowaniu raportu czytamy, że "w ciągu ostatnich pięciu lat (…)umocniło się wśród badanych przekonanie, że szczepienia przeciwko najgroźniejszym chorobom zakaźnym powinny być obowiązkowe, i obecnie taki pogląd podziela ogromna większość respondentów".

Pełna wersja raportu TUTAJ

Źródło: CBOS

Wczytuję ocenę...


KONIEC SYSTEMU (ODC.166/1) - CAŁA PRAWDA O ANDRZEJU TRETYNIE - MODELOWYM REKTORZE III RP
Wczytuję komentarze...
Najnowsze