Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Polacy chcą się szczepić. CBOS podał wyniki najnowszych badań

ajg 16:39 23 kwietnia 2021
Polacy coraz przychylniej nastawieni do szczepieńPixabay/huntlh
Odsetek osób dobrze oceniających akcję szczepień wzrósł o 17 p.p. i wyniósł w kwietniu 55 proc. O 13 p.p. - do 33 proc. - spadł odsetek osób źle oceniających tę akcję – poinformowało w piątek CBOS.

Po odnotowanym w styczniu zdecydowanym wzroście zainteresowania szczepieniami przeciw COVID-19, w kolejnych miesiącach nastawienie do nich dość systematycznie, lecz powoli poprawiało się. Obecnie 65 proc. dorosłych Polaków, najwięcej od listopada, ma pozytywny stosunek do szczepień – wynika z badań przeprowadzonych przez CBOS w kwietniu br.

Jak poinformowała pracownia, 21 proc ankietowanych już się zaszczepiła przynajmniej jedną dawką, a dalsze 44 prc chciałoby się jeszcze zaszczepić.

Rodzaj szczepionki ma znaczenie

Dla większości deklarujących zamiar zaszczepienia się znaczenie ma rodzaj szczepionki. Najchętniej przyjęliby preparat konsorcjum Pfizer-BioNTech, a najmniej chętnie – AstraZenecę. Co więcej, możliwość wyboru szczepionki przekonałaby co szóstego spośród tych, którzy nie chcą się szczepić, do zmiany zdania (tj. 5 proc. w skali ogółu dorosłych).

Gdyby zaszczepili się wszyscy, którzy deklarują taki zamiar, oraz ci, którzy uzależniają tę decyzję od możliwości wyboru rodzaju preparatu, wówczas udział zaszczepionych w całym społeczeństwie wyniósłby niemal 60 proc.

Wzrosło zadowolenie z organizacji szczepień

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy wyraźnie wzrosło zadowolenie z organizacji szczepień przeciw COVID-19, a zdecydowana większość badanych popiera zmiany w organizacji szczepień mające na celu ich przyspieszenie.

Uwzględniając łącznie deklarujących zamiar zaszczepienia oraz tych już zaszczepionych jako przejawiających pozytywny stosunek do szczepień, można zauważyć, że w ciągu ostatniego półrocza nastawienie do szczepień bardzo wyraźnie poprawiało się.

Zdecydowana poprawa nastąpiła w okresie od listopada 2020 r. do stycznia 2021 r., wraz z rozpoczęciem szczepień oraz licznymi akcjami informacyjnymi i promującymi szczepienia. W kolejnych miesiącach, a zwłaszcza podczas trzeciej fali epidemii, nastawienie to powoli, lecz dość systematycznie poprawiało się. Obecnie 65 proc. dorosłych Polaków ma pozytywny stosunek do szczepień przeciw COVID-19 wobec 36 proc. w listopadzie i 57 proc. w styczniu.

Polacy dobrze oceniają organizację szczepień

W związku z planowanymi zwiększonymi dostawami szczepionek do Polski, pod koniec marca rząd ogłosił zmiany w organizacji szczepień przeciw COVID-19, mające na celu ich przyspieszenie. Obejmują one m.in. zwiększenie liczby punktów szczepień, uproszczenie procesu kwalifikacji do szczepienia, a także poszerzenie kadry kwalifikującej do szczepienia i wykonującej szczepienia. Zdecydowana większość badanych (76 proc.) popiera wprowadzenie tych zmian, a jedynie 13 proc. jest im przeciwne.

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy wzrosło zadowolenie z organizacji szczepień i obecnie ponad połowa badanych ocenia ją dobrze (55 proc.), a co trzeci – źle (33 proc.). W lutym natomiast więcej było niezadowolonych niż zadowolonych (46 proc. wobec 38 proc.).

Źródło: CBOS

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze