Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Polacy chcą łatwiejszego dostępu do broni? Zaskakujące wyniki sondażu

ds 13:02 19 października 2017
Fot. Flickr
84 proc. Polaków badanych przez CBOS uważa, że dostęp do broni palnej powinien być ściśle ograniczony; 11 proc. opowiada się za liberalizacją obecnych przepisów.

Według sondażu za ułatwieniem dostępu do broni palnej wyraźnie częściej opowiadają się mężczyźni, a także młodsi badani (poniżej 35 roku życia). Ten postulat częściej popierają także ci, którzy sami mają bezpośredni lub pośredni kontakt z bronią palną (za ułatwieniem dostępu do niej opowiada się 21 proc. spośród nich, a ścisłe ograniczenie popiera 75 proc.).

Badani, którzy opowiadają się za zliberalizowaniem prawa dostępu do broni, znacznie lepiej oceniają możliwe skutki upowszechnienia posiadania broni palnej. 96 proc. z nich uważa, że przyczyniłoby się to do wzrostu poczucia bezpieczeństwa, a 66 proc. sądzi, że takie zmiany skutkowałyby ograniczeniem przestępczości. Jedynie 38 proc. z tej grupy twierdzi, że wzrosłaby liczba zabójstw, a 71 proc. - że zwiększyłaby się liczba wypadków z użyciem broni palnej.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia” przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face to face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 5–12 października 2017 roku na liczącej 948 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Źródło: CBOS

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Najnowsze