Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Podpisano dwie umowy o współpracy Polski z Kazachstanem

J.P 10:30 6 września 2017
twitter.com/prezydentpl
Umowy o współpracy w dziedzinie ochrony środowiska oraz o współpracy gospodarczej zostały podpisane w Astanie w obecności prezydentów Polski i Kazachstanu, Andrzeja Dudy i Nursułtana Nazarbajewa.

Dokumenty w Pałacu Prezydenckim podpisali minister środowiska Jan Szyszko oraz wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński, którzy towarzyszą prezydentowi Dudzie podczas wizyty w Kazachstanie.Kolejnych kilkanaście porozumień zostanie podpisanych w trakcie środowego forum gospodarczego z udziałem prezydentów obu krajów.

Podczas spotkania obu delegacji w siedzibie prezydenta Kazachstanu szef polskiego państwa podziękował Nazarbajewowi za jego ubiegłoroczną wizytę w Polsce. Jak mówił Duda, wizyta ta "w kryzysowej sytuacji naszych relacji gospodarczych, kiedy poziom wymiany gospodarczej drastycznie spadł w porównaniu z rokiem 2014, pobudziła wzajemną wymianę gospodarczą". - Mam nadzieję, że nie tylko uda nam się osiągnąć poziom, który był w 2014 roku przed kryzysem, ale że zdołamy go przeskoczyć i że osiągniemy znacznie większe poziomy – dodał.

Jak zaznaczył, jedna z umów - Karta Partnerstwa Zielony Most" prowadzi do zwiększenia ochrony klimatu i wykorzystania tzw. gospodarstw węglowych. - W gruncie rzeczy chodzi o wykorzystanie lasów, aby chronić klimat. Ta idea jest niezwykle pożyteczna - mówił Duda.

Nazarbajew podkreślił z kolei, że Kazachstan daje możliwości do wejścia na inne rynki azjatyckie. Przypomniał, że Kazachstan znajduje się w Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej. - Dzięki nam możecie wyjść na innych członków naszej unii, w tym również na Rosję i kraje sąsiadujące – zaznaczył.

Jak mówił, jego zeszłoroczna wizyta w Warszawie była ważnym momentem w relacjach obu krajów. W zeszłym roku pojawiło się w Kazachstanie 115 firm z polskim kapitałem, a napływ inwestycji z Polski wyniósł ponad 200 mln dolarów. - Jestem przekonany, że wzrost gospodarczy na poziomie 4 proc. może pozwolić nam patrzeć z optymizmem na przyszłość - mówił Nazarbajew.

Źródło: Telewizja Republika,IAR, polskieradio.pl

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
Najnowsze