Podjęto ostateczną decyzję w głośnej sprawie papieskiego pomnika we francuskim Ploërmel

Artykuł

25 października 2017 roku ogłoszono decyzję o usunięciu krzyża z pomnika św. Jana Pawła II z francuskiego miasteczka Ploërmel. Ta informacja wywołała zdecydowany sprzeciw Polonii a także klubów „GP”. Do tej pory trwały ustalenia co stanie się z pomnikiem. Kilka polskich miast apelowało nawet o przeniesienie go z Francji do Polski. Ostatecznie zdecydowano jednak, że pomnik zostanie mieście w którym powstał w niezmienionym stanie. Zostanie jedynie przesunięty na inny teren.

O usunięcie krzyża wnioskowało początkowo stowarzyszenie wolnomyślicieli w departamencie Morbihan (Libre Pensée du Morbihan). Krzyż, ze względu na to, że jest symbolem chrześcijańskim, jak i ze względu na rozmiary łuku, został uznany przez nie za „ostentacyjny symbol religijny”.

 

Teraz, jak poinformowało Radio Maryja, rada miejska Ploërmel w Bretanii zaaprobowała jednomyślnie odstąpienie pomnika papieża-Polaka katolickiej diecezji Vannes, do której należy miasteczko, za sumę 20 tys. euro.

 

Jeszcze w ubiegłym roku ogromne kontrowersje wzbudziła decyzja francuskiej Rady Stanu, która nakazała usunięcie krzyża z pomnika. Wywołało to protesty mieszkańców i demonstracje francuskiej Polonii oraz przedstawicieli Klubów „Gazety Polskiej”.

Dzięki determinacji Klubu „Gazety Polskiej” w Paryżu oraz działaczom Komitetu Obrony Pomników Jana Pawła II, monument w niezmienionej formie pozostanie w Ploërmel.  

Jak poinformował mer Ploërmel, Patrick Le Diffon, pomnik Jana Pawła II ma zostać przeniesiony kilkanaście metrów dalej na teren pobliskiego prywatnego gimnazjum katolickiego Sacre Coeur, skąd ma być dobrze widoczny.

 

Pomnik św. Jana Pawła II we francuskim Ploërmel stoi od 2006 r.

Źródło: radiomaryja, niezależna, media

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy