Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Poczta Polska: ponad 195 tys. pakietów wyborczych trafiło do adresatów

A.N. 17:49 9 lipca 2020
PAP/Marcin Bielecki
Poczta Polska dostarczyła ponad 195 tys. pakietów wyborczych z 197 tys. przekazanych przez urzędy - poinformowała w czwartek w komunikacie spółka. Doręczanie zakończy się w piątek 10 lipca.
Jak wskazała spółka, urzędy miast i gmin przekazały dotychczas do doręczenia blisko 197 tys. pakietów wyborczych, z których Poczta obsłużyła już ponad 195 tys. pakietów.

W Baranowie nadano do doręczenia ponad 2,8 tys. wyborczych przesyłek, w Marklowicach 3,5 tys. - czytamy.

Spółka przypomniała, że w II turze wyborów liczba wyborców, którzy zdecydowali się na głosowanie korespondencyjne jest o ponad 20 tys. większa.

Poczta podała, że pakiety wyborcze są doręczane przez dwuosobowe komisje do skrzynek adresatów, za wyjątkiem pakietów dla osób z niepełnosprawnością i przebywających na kwarantannie, które mają umieszczoną na kopercie informację „doręczenie do drzwi lokalu”. W ten sposób doręczono 18 proc. pakietów, ponad 80 proc. doręczono do skrzynek pocztowych.

W przypadkach braku skrzynek oddawczych, ich uszkodzenia lub braku możliwości pozostawienia pakietu w skrzynce oddawczej (np. z powodu jej przepełnienia) pakiety wyborcze są awizowane. Termin na odbiór awizowanej przesyłki z pakietem wyborczym to zgodnie z przepisami tylko jeden dzień od daty pozostawienia zawiadomienia. Placówka pocztowa wydaje awizowane pakiety wyborcze wyłącznie w godzinach pracy placówki pocztowej - przypomniała spółka.

Osoby niepełnosprawne oraz przebywające na kwarantannie mają możliwość oddania listonoszowi pakietu już po oddaniu głosu. Jeżeli wyborca chce tak postąpić, musi uprzedzić listonosza, który przed drzwiami postawi mobilną skrzynkę nadawczą i zaczeka nie dłużej niż 10 minut na wrzucenie do skrzynki koperty zwrotnej.

Jak podkreśliła spółka, zgodnie z przepisami, wypełniony pakiet można zwrócić do właściwego urzędu gminy, albo do obwodowej komisji wyborczej w dniu głosowania, czyli w najbliższą niedzielę. Istnieje także możliwość wrzucenia pakietu do tzw. czerwonej skrzynki pocztowej. Należy to jednak zrobić nie później niż w najbliższy piątek (10 lipca br.) - podano.

Poczta Polska przypomniała w komunikacie, że przykłada dużą wagę do zapewnienia bezpieczeństwa całego procesu obsługi głosowania korespondencyjnego. Pakiety wyborcze, jak również koperty zwrotne są przechowywane w bezpieczny sposób m.in.: w kasach pancernych, w zabezpieczonych szafach lub wydzielonych i zabezpieczonych pomieszczeniach.

Wszystkie pakiety wyborcze, zarówno ze skrzynek pocztowych, jak też te, które nie zostały odebrane z placówek, zostaną w niedzielę 12 lipca br. przekazane do okręgowych komisji wyborczych - czytamy.

Poczta Polska jest operatorem wyznaczonym, zatrudnia ponad 80 tys. pracowników, ma sieć ponad 7500 placówek, filii i agencji pocztowych. (PAP)

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze