Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Pobieranie opłat za szczepienia. NFZ: Niedopuszczalna praktyka

jm 11:36 15 kwietnia 2021
Prawdopodobnie w maju będzie możliwe rozpoczęcie masowych szczepień bez podziału na zapisy roczników czy grupy zawodoweFot. pixabay/KitzD66
Pełniący Obowiązki prezesa NFZ Filip Nowak poinformował, że każde zgłoszenie pobierania opłat za szczepienia będzie sprawdzany. Dodał, że taka praktyka jest niedopuszczalna.

Filip Nowak, w rozmowie z Radiem Wrocław, został zapytany, co ma zrobić pacjent, od którego zażądano zapłaty za szczepienie przeciw COVID-19.

- Bardzo się cieszę, że pan redaktor zadał pytanie dotyczące pobierania opłat. To jest oczywiście praktyka niedopuszczalna i każdy taki sygnał będziemy kontrolować i będziemy sprawdzać. Szczepienia przeciw COVID-19 są w naszym kraju darmowe, czy finansowane z budżetu państwa, bo oczywiście nic na świecie nie jest za darmo - powiedział Nowak.

Wyjaśnił, że jeśli ktokolwiek zostanie poproszony o zapłacenie za tego typu usługę, powinien się skontaktować z Narodowym Funduszem Zdrowia, czy to z oddziałem, czy z infolinią. Dodał, że do bezpłatnego szczepienia w Polsce mają też prawo osoby nieubezpieczone.

- My każdy taki sygnał będziemy sprawdzać. Jeżeli pacjenci zapłacili za te szczepienia, to bardzo prosimy skontaktować się z Narodowym Funduszem Zdrowia i my podejmiemy odpowiednie działania” - powiedział prezes.

Prezes był też pytany, czy zdarza się, że NFZ nie płaci wykonawcom za wszystkie przeprowadzone szczepienia.

- Oczywiście, że płacimy za wszystkie świadczenia, które zostaną wykonane i które zostały odpowiednio sprawozdanie. Myślę, że to są informacje tzw. fejkowe, choć nie lubię tego słowa - powiedział Nowak.

Masowe szczepienia od maja

Ocenił, że może już w maju możliwe będzie rozpoczęcie masowych szczepień bez podziału na zapisy roczników czy grupy zawodowe.

- Jeżeli chodzi o potencjał do szczepienia, o te możliwości do masowego szczepienia, to wydaje mi się, że nasz kraj jest przygotowany doskonale. A dzięki tym punktom powszechnym to przygotowanie jeszcze wzrosło. Wszystko niestety zależy od rytmiczności dostaw, tu uzależnieni jesteśmy od producentów szczepionek. Z informacji, które posiadamy, które niestety mogą ulec zmianie, bo producenci stają się teraz bardziej nieprzewidywalni, wygląda na to, że w maju już ten rytm dostaw będzie odpowiedni. Stąd już tylko krok pewnie do decyzji, że możemy szczepić już wszystkich naprawdę, naprawdę masowo - powiedział Nowak.

Źródło: pap

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze