Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

PO składa do TK wniosek o unieważnienie uchwał Sejmu w sprawie wyboru pięciu sędziów. Halicki: Prezydent złamał konstytucję

mg, dmc 11:33 4 grudnia 2015
Andrzej Halicki, PO TELEWIZJA REPUBLIKA
Pomimo tego, że rozpatrywanie uchwał nie leży w kompetencji Trybunału Konstytucyjnego, Platforma Obywatelska postanowiła wnieść do TK wniosek o unieważnienie uchwał Sejmu w sprawie wyboru pięciu sędziów. – Oczekujemy przyjęcia ślubowania od trzech sędziów TK – oświadczył na konferencji prasowej Andrzej Halicki.

Były minister cyfryzacji i administracji stwierdził, że PO, nie uczestnicząc w głosowaniu ws. uchwał przyjętych przez PiS, miała rację. – PO ma taką moc i będzie to czynić, by prezydent stanął przed Komisją Odpowiedzialności Konstytucyjnej, ponieważ nie przyjmując ślubowania od trzech sędziów TK i pospiesznie mianując nowych, złamał konstytucję przynajmniej dwa razy – podkreślił Halicki.

– Rozwiązanie tej sytuacji zależy nie tylko od dobrej woli prezydenta, ale przede wszystkim od wykonania konstytucyjnych zobowiązań, które nad nim ciążą – dodał. 

Z kolei Sławomir Neumann zapowiedział, że Platforma chce, aby komisja zbadała, czy prezydent złamał konstytucję. – Nie mówimy o Trybunale Stanu, ale mówmy o zbadaniu możliwości łamania prawa przez prezydenta przed komisją – zaznaczył szef klubu PO.

– Poczucie bezkarności w PiS-ie jest tak wielkie, że powoduje, że chęć bycia ponad prawem jest duża. Jeśli Duda mógł ułaskawić Kamińskiego to, kto będzie mógł ułaskawić jego? – dodawał.

Neumann wspomniał również, że stracił nadzieję na to, że prezydent Andrzej Duda będzie prezydentem wszystkich Polaków, otwartym na debatę z innymi opcjami politycznymi.

– Moja nadzieja umarła w nocy, kiedy prezydent zaprzysiągł pięciu wybranych sędziów. Szukamy u niego teraz złych intencji, a nie dobrych. Może zechce wybrać wszystkich sędziów Trybunału Konstytucyjnego? – mówił. – Chcemy, żeby prezydent zrealizował wyrok Trybunału, zaprzysiągł trzech legalnie wybranych sędziów TK. Wszystko zależy od tego, co zrobi prezydent w związku z orzeczeniem TK – podkreślał.

Źródło: telewizja republika

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
Najnowsze