Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Po serii krytyki w niemieckich mediach Steinmeier łagodzi ton. „Lepiej rozmawiać z polskimi partnerami, a nie o nich”

mk 21:12 18 grudnia 2015
Frank-Walter Steinmeierflickr/Heinrich-Böll-Stiftung/CC BY-SA 2.0
Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier próbuje studzić negatywne emocji w związku z krytyką polskiego rządu w niemieckich mediach. W wywiadzie dla tygodnika Der Spiegel stwierdza, że „lepiej byłoby rozmawiać z polskimi partnerami, a nie o nich”.

Natomiast na swojej stronie internetowej tygodnik cytuje anonimowego członka gabinetu Angeli Merkel, który twierdzi, że Berlin „jest przerażony” nowym rządem nad Wisłą.

Niemieccy dziennikarze i publicyście od kilku tygodni nie ustają w ostrej krytyce rządu Prawa i Sprawiedliwości. Gabinetowi Beaty Szydło oraz sejmowej większość PiS zarzucano „deptanie demokracji” i „nieprzestrzeganie standardów”.

Tymczasem szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier w wywiadzie dla magazynu Der Spiegel został zapytany o to, jak rząd w Berlinie powinien podchodzić do „nowego prawicowo-populistycznego rządu nad Wisłą”.

– Dobra rada dla nas, żebyśmy rozmawiali z naszymi polskimi partnerami, a nie rozmawiali o nich – odpowiedział Steinmeier.

Zapytany, czy słowa o „dobrych jak nigdy” relacjach między Niemcami a Polską, które to słowa padły podczas spotkania szefów niemieckiej i polskiej dyplomacji, Steinemer stwierdził, że wypowiedź ta miała swój dalszy ciąg.

– Następne zdanie brzmiało: dobre polsko-niemieckie stosunki są skarbem, którego musimy bronić. To nie są przedwczesne laury, lecz życzenie, żebyśmy nie narażali na ryzyko stosunków opartych na zaufaniu i budowanych w ciągu ostatnich 25 lat – tłumaczył.

Dodał też, że dla niego ważne jest, aby utrzymywać z nowym polskim ministrem spraw zagranicznych atmosferę porozumienia i dialogu oraz być szczerym w każdej sprawie. 

 

Źródło: Der Spiegel, telewizjarepublika.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze