Płużański: Gest Poroszenki był ważny, ale na Ukrainie banderyzm zaczyna być ideologią państwową

Artykuł
telewizja republika

– Gest prezydenta Poroszenki był ważny, ale pamiętajmy, co się dzieje na Ukrainie. Ulica Bandery w Kijowie jest planowana, są skandaliczne wypowiedzi ukraińskiego IPN-u – banderyzm zaczyna tam być ideologią państwową. Państwo ukraińskie stara się budować na ideologii banderowskiej swoje państwo – mówił w Telewizji Republika prezes fundacji "Łączka" Tadeusz Płużański.

– Należy się zastanowić, czy ten gest Poroszenki to nie czysta polityka i propaganda, bo co innego on mówi na swoim ukraińskim podwórku – dodawał, komentując złożenie przez prezydent Ukrainy kwiatów przed pomnikiem upamiętniającym ofiary rzezi wołyńskiej na stołecznym Żoliborzu.

Płużański zaznaczał, że polskie władze popełniły błąd nie zajmując konkretnego stanowiska i nie nazywając rzezi wołyńskiej ludobójstwem.

– Jest jeden taki dzień, który wszyscy uważają za najważniejszy – to 11 lipca, krwawa niedziela, kiedy nastąpił zmasowany atak na polskie kościoły – stwierdził. – Tu jest pewien problem polityczny – wielka chwała Senatowi RP, że ten dzień był w stanie godnie upamiętnić, prezes Jarosław Kaczyński również mówił o ludobójstwie (CZYTAJ WIĘCEJ...), ale nie wiem, czy nie lepiej, żeby takie słowa padły z ust prezydenta, premier i na pewno powinien się tym zająć Sejm. Uchwała została wycofana, politycy zrobili krok wstecz. Chyba nie przypadkowo stało się to kontekście NATO i przyjazdu Poroszenki, ale uważam to za duży błąd – podkreślał.

O rozważne podejście do tej sprawy apelował prof. Grzegorz Motyka dyrektor Instytutu Studiów Politycznych PAN.

– Powinniśmy się uzbroić w cierpliwość i przyjąć życzliwie gest prezydenta Poroszenki – stwierdził. – To pierwszy taki gest w ciągu kilkudziesięciu ostatnich lat, gdzie bez żadnych zastrzeżeń został złożony hołd pomordowanym – dodawał.

Zdaniem prof. Motyki, powinniśmy dążyć do zsychronizowania polsko-ukraińskiej polityki pamięci. – Potrzebne jest upamiętnienie tych, którzy zostali pomordowani. (...) Jest możliwe, żeby przestał istnieć problem symetrii stawianej przez stronę ukraińską w tej sprawie. Ale możemy też próbować zrozumieć Ukraińców, dlaczego wybrali takich bohaterów – podkreślał. – Niemal wszyscy żołnierze UPA zginęli w walce z Sowietami. Poparcie ludności cywilnej dla UPA było większe nićż antypolskich czystek. Ukraińcy obserwowali ten mord z przerażeniem, ale potem poddawali to mistyfikacji – tłumaczył.


CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Ostolski o Rzezi Wołyńskiej: Jest granica prawdy historycznej, o którą powinniśmy się ubiegać

Ks. Isakowicz-Zaleski o Rzezi Wołyńskiej: Powinno się powiedzieć, że było to ludobójstwo, zaś nierozwiązanie tej kwestii rośnie

Prof. Żaryn: Ukraińskie odwołania do banderyzmu niebezpieczne dla Polski

 

 

 

Źródło: telewizja republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy