Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

PiS miażdży wszystkich! Oto prawda na temat poparcia!

sm 19:15 17 maja 2019
Gdyby wybory do Parlamentu Europejskiego odbyły się w pierwszej połowie maja, wygrałoby PiS z poparciem 43 proc.; drugie miejsce zajęła Koalicja Europejska (28 proc.), a trzecie Wiosna Roberta Biedronia (8 proc.) - wynika z sondażu Kantar.

Wśród Polaków, którzy zadeklarowali gotowość wzięcia udziału w wyborach europejskich, najwyższe poparcie uzyskuje partia Prawo i Sprawiedliwość (43 proc.). Drugi wynik zdobywa Koalicja Europejska, która otrzymuje 28 proc. poparcia. Na trzecim miejscu znajduje się Wiosna (8 proc.). Pozostałe partie plasują się poniżej progu wyborczego: Konfederacja (4 proc.), Kukiz’15 (3 proc.), Lewica Razem (3 proc.)

 

Taki wynik oznacza, że PiS uzyskałby 29 mandatów w wyborach do PE, Koalicja Europejska 18 mandatów, a Wiosna 5 mandatów - podkreśla Kantar.

 

W porównaniu do wyników z poprzedniego miesiąca, PiS uzyskuje wynik wyższy o 7 punktów procentowych. Koalicja Europejska oraz Wiosna odnotowują wzrost (po 1 punkt procentowy). Wynik gorszy niż przed miesiącem (o 1 punkt procentowy) otrzymują ugrupowania Kukiz’15 oraz Lewica Razem.

 

11 proc. Polaków nie potrafi zdecydować, na kogo oddałoby głos (mniej o 9 punktów procentowych w porównaniu do kwietnia).

 

Zamiar wzięcia udziału w wyborach deklaruje 60 proc. badanych, przy czym 25 proc. jest zdecydowana w tej kwestii, a 35 proc. raczej oddałaby swój głos.

 

27 proc. badanych deklaruje przeciwne stanowisko – 13 proc. twierdzi, że raczej by nie zagłosowało, a 14 proc. zdecydowanie nie zagłosowałoby". 13 proc. Polaków jeszcze nie wie, czy odda swój głos w tych wyborach.

 

Badanie Omnibus zostało przeprowadzone w dniach 10–15 maja 2019 roku techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 967 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat. Preferencje do wyborów europejskich: N=554 osób deklarujących „zdecydowanie” lub „raczej” zamiar uczestniczenia w wyborach.

 

Kantar zapytał też w sondażu o preferencje w wyborach do Sejmu.

 

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się między 10 a 15 maja wśród Polaków, którzy zadeklarowali gotowość wzięcia w nich udziału, największe poparcie uzyskuje Prawo i Sprawiedliwość razem z Solidarną Polską i Porozumieniem (40 proc.). Na drugim miejscu, z 21 proc. poparciem, uplasowała się Platforma Obywatelska. Do Sejmu dostałyby się jeszcze trzy ugrupowania: Wiosna Roberta Biedronia (6 proc.), Sojusz Lewicy Demokratycznej (5 proc.) oraz Polskie Stronnictwo Ludowe (5 proc.).

 

W porównaniu do wyników z poprzedniego miesiąca, w maju partia rządząca odnotowuje wzrost o 5 punktów procentowych. Wynik PO również jest nieznacznie wyższy (o 1 punkt procentowy). Nie zmieniły się natomiast rezultaty Wiosny i SLD; Polskie Stronnictwo Ludowe, po jednoprocentowym wzroście, przekroczyłoby próg wyborczy.

 

Do Sejmu nie dostałyby się: Kukiz’15 (4 proc.), Wolność (2 proc.), Nowoczesna (2 proc.), Razem (1 proc.) oraz Ruch Narodowy, Teraz! i Zieloni, które uzyskały poparcie poniżej 1 proc.

 

Chęć udziału w wyborach parlamentarnych zadeklarowało 61 proc. badanych, przy czym 28 proc. jest zdecydowana w tej kwestii, a 33 proc. raczej przystąpiłaby do głosowania.

 

Przeciwne stanowisko wyraża 28 proc. respondentów – 16 proc. zapowiada, że zdecydowanie nie pójdzie głosować, a 12 proc. - raczej nie zagłosuje. 11 proc. Polaków jeszcze nie wie, czy odda swój głos w wyborach.

 

W porównaniu do wyników z kwietnia, w maju spadł odsetek badanych, którzy chcą zagłosować w wyborach do Sejmu (o 2 punkty procentowe), jaki i odsetek Polaków, którzy nie zamierzają przystąpić do głosowania (o 1 punkt procentowy). Niezdecydowanych Polaków jest o 3 punkty procentowe więcej niż przed miesiącem.

 

Badanie Omnibus zostało przeprowadzone w dniach 10–15 maja 2019 roku techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 967 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat. Preferencje partyjne: N=591 – osób deklarujących „zdecydowanie” lub „raczej” zamiar uczestniczenia w wyborach.

Źródło: Centrum Prasowe PAP

Wczytuję ocenę...


Jan Paweł II - O Solidarności
Wczytuję komentarze...
Najnowsze