Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Piotr Naimski odznaczony Krzyżem Oficerskiego Orderu "za zasługi dla Litwy"

am 11:56 8 lipca 2019
Twitter/@PLinLithuania
Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski odebrał w sobotę z rąk prezydent Litwy  Dalii Grybauskaite Krzyż Oficerski Orderu „Za zasługi dla Litwy”.

Litewskie odznaczenie wręczono Naimskiemu za „za znaczący wkład w umacnianie współpracy Litwy i Polski w dziedzinie energetyki i za zaangażowanie w podjęciu historycznej decyzji o synchronizacji połączeń sieci elektroenergetycznych państw bałtyckich z kontynentalną Europą przez Polskę”.

Ten w rozmowie z dziennikarzami wskazał, iż jego wizyta w Wilnie „jest ważnym elementem, który ugruntowuje bardzo dobre relacje pomiędzy Polską i Litwą, na których bardzo nam zależy”.

Przypomniał, że „dołączenie Litwy, Łotwy i Estonii do systemu energetycznego Unii Europejskiej jest rzeczą bardzo ważną, można powiedzieć fundamentalną, dla bezpieczeństwa tych trzech krajów”. Zaznaczył, że Polska ten projekt traktuje „jako wkład do europejskiej solidarności”.

W uroczystości wręczenia odznaczeń wzięło udział ok. 50 osób, Litwinów i obcokrajowców, odbywała się w Wilnie w ramach obchodów sobotniego Święta Koronacji Króla Mendoga, pierwszego i jedynego króla litewskiego, żyjącego w pierwszej połowie XIII w. i uznawanego przez Litwinów za twórcę państwa litewskiego.

W sobotę w całym kraju odbywają się uroczystości. Elementem obchodów jest też otwarcie wystawy w Muzeum Narodowym Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie pt. „Lublin – miasto unii Litwy i Polski”.

Wystawę, której centralne miejsce zajmuje obraz Jana Matejki „Unia Lubelska”, z okazji 450. rocznicy podpisania Unii zorganizowali wileński Pałac Władców, Muzeum Lubelskie w Lublinie, Instytut Polski w Wilnie i ambasada RP w Wilnie pod honorowym patronatem szefów parlamentów Polski i Litwy, marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego i przewodniczącego Sejmasu Viktorasa Pranckietisa.

Do XIII wieku tereny Litwy zamieszkiwały liczne plemiona, które nie tworzyły zwartego organizmu państwowego. W obliczu zagrożenia ze strony zakonów kawalerów mieczowych i zakonu krzyżackiego Mendogowi udało się zjednoczyć ziemie litewskie i skupić władzę w jednym ręku. Król Mendog był księciem Litwy w latach 1236-1253, potem królem w latach 1253-1263. Mendog zginał w 1263 roku, w wyniku spisku książąt pod przywództwem Downuta z Nalszczan i Trenioty, którzy nienawidzili Mendoga za jego twarde i krwawe rządy. Po jego śmierci Litwa znalazła się w stanie rozpadu.

Źródło: zw.lt, niezalezna.pl, Twitter

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze