Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Pijany sędzia za kierownicą. Chroni go immunitet

IK 14:51 14 października 2020
Pixino/ Jeśli sędziemu zostanie uchylony immunitet – zgodę na to musi wydać sąd dyscyplinarny wikipedia.org
W Rybniku policja zatrzymała sędziego Ryszarda F., który jadąc samochodem wjechał w inne auto. Sędzia miał ponad promil alkoholu w organizmie. Zatrzymany pełnił funkcję przewodniczącego jednego z wydziałów Sądu Okręgowego w Rybniku. Prokuratura Krajowa skierowała do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego wniosek o uchylenie mu immunitetu.

Do zdarzenia doszło we wtorek w godzinach wieczornych przy ul. Gliwickiej w Rybniku.

- Mężczyzna najechał na tył poprzedzającego go pojazdu, który skręcał w lewo. Kierujący 81-latek doznał obrażeń ręki. Na razie trudno ocenić, czy zostanie to zakwalifikowane jako wypadek, czy jako kolizja – powiedziała Aleksandra Nowara rzeczniczka prasowa śląskiej policji.

Jak się okazało winny całego zamieszania był sędzia Sądu Okręgowego w Rybniku. Prokuratorzy, w porozumieniu z Sądem Apelacyjnym w Katowicach, zdecydowali o jego zatrzymaniu. Badanie potwierdziło, że był pod wpływem alkoholu. Miał 1,3 promila alkoholu.

Zgodnie ustawą Prawo o ustroju sądów powszechnych, sędzia – którego chroni immunitet – nie może być zatrzymany, ani pociągnięty do odpowiedzialności karnej bez zezwolenia właściwego sądu dyscyplinarnego. Nie dotyczy ujęcia na gorącym uczynku, jeżeli zatrzymanie jest niezbędne do zapewnienia prawidłowego toku postępowania.

O zatrzymaniu sędziego niezwłocznie powiadamia się prezesa właściwego sądu apelacyjnego. Może on nakazać natychmiastowe zwolnienie zatrzymanego sędziego. Rzeczniczka Sądu Apelacyjnego w Katowicach Aleksandra Janas potwierdziła, że prezes tego sądu zgodził się na zatrzymanie sędziego. Nie zdecydował natomiast o jego natychmiastowym zwolnieniu.

- Pan prezes nie wydał takiej decyzji, czyli sędzia pozostał zatrzymany. O całej sytuacji został powiadomiona Krajowa Rada Sądownictwa, minister sprawiedliwości i I prezes Sądu Najwyższego – powiedziała sędzia Janas. O ewentualnym zawieszeniu sędziego w wykonywaniu obowiązków zdecyduje prezes Sądu Okręgowego w Rybniku. Według „Gazety Wyborczej”, zatrzymany sędzia to przewodniczący wydziału penitencjarnego i nadzoru nad wykonywaniem orzeczeń w tym sądzie.

Jeśli sędziemu zostanie uchylony immunitet – zgodę na to musi wydać sąd dyscyplinarny – usłyszy zarzut prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu, a jeżeli obrażenia poszkodowanego kierowcy drugiego samochodu okażą się poważniejsze – spowodowania wypadku po pijanemu.

Źródło: Rybnik.com / KPP Rybnik

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze