Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Pierwsza decyzja Bidena: USA wracają do porozumienia klimatycznego

mm 8:11 21 stycznia 2021
PAP/EPA
Prezydent USA Joe Biden podpisał w Gabinecie Owalnym pierwsze zarządzenia. Wśród nich jest dokument odwracający decyzję Donalda Trumpa o wycofaniu USA z paryskiego porozumienia klimatycznego.

Formalny powrót USA do paryskiego porozumienia klimatycznego zajmie 30 dni.

Biden podpisał też dokument, który zobowiązuje do noszenia maseczek w budynkach federalnych.

Jeden ze swoich pierwszych podpisów nowy prezydent zamierza także złożyć pod zarządzeniami wstrzymującymi fundusze na budowę muru na granicy z Meksykiem oraz proces wycofywania USA ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Biden przekazał, że otrzymał zostawiony w Białym Domu list od swojego poprzednika Donalda Trumpa. „Był to list prywatny i nie będę o tym mówić dopóki nie rozmówię się z nim. Ale (list) był życzliwy” – stwierdził.

Rurociągu z Kanady nie będzie

Jedna z pierwszych decyzji nowego prezydenta USA dotyczyła Kanady. Biden odwołał zgodę na budowę rurociągu Keystone XL który miał transportować kanadyjską ropę do amerykańskich rafinerii. Spółka z Calgary, która buduje Keystone XL, poinformowała o zawieszeniu prac, pisząc o swoim rozczarowaniu decyzją Bidena w sprawie projektu uzgadnianego przez ponad dekadę. TC Energy napisała w komunikacie, że zamierza obecnie „analizować decyzję, określić jej konsekwencje i rozważyć opcje”.

Jeszcze w maju 2020 r. Biden zapowiedział, że jeśli wygra wybory, wstrzyma projekt. Premier Kanady Justin Trudeau powiedział wtedy, że budowa Keystone XL jest niezbędna dla eksportu kanadyjskiej ropy.

Konserwatywny premier Alberty Jason Kenney, który wygrał wybory w 2019 r., obiecując m.in. odbudowę sektora naftowego, i stworzył sztab opracowujący działania przeciw „wrogom” ropy i gazu, zwrócił się do Bidena, by „okazał szacunek Kanadzie” i przystąpił do rozmów. Mówił o „szkodach dla relacji dwustronnych Kanada-USA”. Rząd Alberty zainwestował już 1,5 mld dolarów kanadyjskich (CAD) w budowę Keystone XL.

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze