Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Pielesa: Białorusini mieli dość

AKŁ 9:50 19 sierpnia 2020
Siergiej Pielesa dziennikarz BielsatTV Republika
Białorusini nigdy nie przyjmowali spokojnie zwycięstw Łukaszenki. Zawsze były protesty - powiedział Siergiej Pielesa dziennikarz Bielsat w TV Republika. Był On Gościem red. Aleksandra Wierzejskiego w programie "Polska na dzień dobry"

 - Widzimy dziś na ulicach białoruskich miast i wsi biało-czerwoną flagę, która jest w miarę nowym symbolem. Na niej często pojawia się litewska Pogoń, co wskazuje na wspólne dziedzictwo Litwy i Polski na Białorusi – powiedział Siergiej Pielesa dziennikarz Bielsat. Podkreślił jednak nie ma żadnych postulatów odnośnie do powrotu dawnej Rzeczpospolitej. Tylko jeden - „Ojedź” w stosunku do Łukaszenki.

Pielesa zwrócił uwagę, na Jego zdaniem bardzo ważny fakt, że właśnie dziś Cichanouska zwrócila się po angielsku do Rady Europejskiej, która będzie rozmawiać o sposobach wyjścia z kryzysu Białorusi. - Cichanouska to nowoczesna osoba w porównaniu z Łukaszenką, zna angielski, podczas gdy Łukaszenka nie potrafi nawet dobrze mówić po rosyjsku i przemawia zawsze z kartki – zaznacza. I dodaje, że to Polska jako pierwsza wystąpiła do RE o zwołanie konferencji ws Białorusi i jakkolwiek jej starania początkowo zakończyły się niepowodzeniem, to późniejsza „koalicja państw” w tej sprawie wsparta wzmocniona wizytą Mike'a Pompeo i wsparciem Donalda Trumpa zmusiły Charlesa Michela do zwołania dzisiejszej wideokonferencji przywódców unijnych.

Gość wyraził również zaniepokojenie, że Niemcy rozmawiają o Białorusi z Rosją poza jej plecami.

- Warto postawić pytanie o Rosję: jakie konsekwencje spotkają Rosję, jeśli włączy się w sprawę na Białorusi. Sankcje gospodarcze nie są najlepsze w tym czasie, lepsze będą sankcje personalne - powiedział Pielesa i zasugerował, że dobrym rozwiązaniem byłby na przykład zakaz wpuszczania konkretnych osób z Rosji do UE.

- Cichanouska jest z wykształcenia nauczycielką, ale w ostatnich latach była po prostu gospodynią domową i blogerką. Wczoraj miało miejsce pierwsze spotkanie Rady Koordynacyjnej, która została stworzona po to, aby pokojowo przekazać władzę Cichanouskiej, a wtedy gdy obejmie urząd zostaną zorganizowane wolne wybory, bo trzeba będzie wymienić część urzędników.

 

 

Źródło: TV Republika

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze