Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

PIĘKNE! W San Vittore del Lazio oddano hołd żołnierzom gen. Andersa

M.N. 20:25 19 maja 2019
Wikimedia Commons
Uroczystości upamiętniające żołnierzy 2. Korpusu Polskiego, którzy polegli w bitwie o Monte Cassino, odbyły się w niedzielę w San Vittore del Lazio we Włoszech.

W San Vittore del Lazio, przy jednym z dwóch szlaków bitewnych i komunikacyjnych nazywanych „Drogą do Piekieł”, które prowadzą na odległe o około 10 kilometrów pole walki o klasztor na Monte Cassino, w połowie maja 1944 roku ulokowano tymczasowy cmentarz poległych żołnierzy. Prowizoryczne miejsce pochówku znajdowało się przy XV-wiecznym kościele Santa Maria del Soccorso. W 1945 r. szczątki żołnierzy zostały przeniesione na budowany Cmentarz Monte Cassino. 

Pomnik upamiętniającym poległych żołnierzy 2. Korpusu Polskiego składa się z oryginalnego krzyża z 1944 lub 1945 r. wykonanego z łusek pocisków artyleryjskich wystrzelonych w czasie bitwy. Przed krzyżem znajduje się rzeźba orła z białego marmuru nawiązująca do godła Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, a także znaki rozpoznawcze walczących w bitwie 3. Dywizji Strzelców Karpackich oraz 2. Brygady Pancernej. W pobliżu krzyża umieszczono także tablice epitafijne w językach polskim i włoskim.

Niedzielne uroczystości rozpoczęło złożenie wieńców pod pomnikiem cywilnych ofiar walk toczonych w tej okolicy wiosną 1944 r. Następnie kontynuowano je miejscu upamiętnienia żołnierzy 2. Korpusu. Otwierając uroczystość burmistrz San Vittore del Lazio Nadia Bucci podkreśliła, że polscy żołnierze pod dowództwem gen. Władysława Andersa „złożyli ofiarę za wyzwolenie Włoch”. – Drzewko wolności było podlewane krwią żołnierzy 2. Korpusu – podkreśliła burmistrz miasteczka. Na zakończenie oświadczyła, że mimo upływu 75 lat Włochy wciąż są wdzięczne i dziękują żyjącym oraz poległym żołnierzom 2. Korpusu.

Źródło: tvp.info, IAR, media

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Najnowsze