Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Piękne słowa prezydenta do belgijskiej Polonii: Chciałbym, żebyście państwo wrócili

AS 9:19 29 września 2019
prezydent.pl
Prezydent Andrzej Duda wziął udział w spotkaniu z Polonią w Ambasadzie RP w Brukseli. - Chciałbym, żebyście państwo wrócili, zawsze o tym mówię. Staramy się stwarzać w Polsce coraz lepsze warunki, robimy co w naszej mocy - podkreślił.

Podczas wieczornego spotkania z Polonią w Ambasadzie RP w Brukseli Andrzej Duda podkreślił znaczenie niedzielnej uroczystości w hołdzie polskim pancerniakom. - Ich dowódca - generał Stanisław Maczek - mówił, że żołnierz walczy o wolność wszystkich narodów, ale umiera tylko dla Polski. To ważne, żeby i Polacy, i Polska, reprezentowana przez nas, przeze mnie jako Prezydenta RP szczególnie z konstytucyjnego wskazania, była tam nad ich grobami obecna - zaznaczył Andrzej Duda.

 

Prezydent dziękował również rodakom mieszkającym w Belgii za kultywowanie narodowych tradycji, pielęgnowanie języka i organizowanie polonijnego życia. Andrzej Duda stwierdził, że Polacy są w Belgii szanowani jako dobrzy pracownicy. Zachęcał rodaków do powrotu do kraju i przypominał, że w Belgii mieszka nawet 150 tysięcy Polaków, którzy mogliby pracować i żyć w ojczyźnie.

- To naprawdę duża państwa rzesza, która tutaj żyje. Chciałbym, żebyście państwo wrócili, zawsze o tym mówię. Staramy się stwarzać w Polsce coraz lepsze warunki, robimy co w naszej mocy. Liczę na to, że w rozsądnej perspektywie poziom życia w Polsce sięgnie tego w Belgii - mówił Andrzej Duda.

W Brukseli prezydent wręczył też dziewięciu osobom odznaczenia państwowe za ich osiągnięcia w pielęgnowaniu polskiej tradycji i historii w Belgii. Za wybitne zasługi w działalności na rzecz środowisk polonijnych Krzyż Oficerski Orderu Zasługi RP odebrała Elżbieta Drucka-Lubecka.

- Nie ukrywam, że przyjmuję to odznaczenie z wielką pokorą. Zawsze przypominam sobie trzy bardzo ważne słowa, które towarzyszyły moim rodzicom przez całe ich życie - Bóg, Honor i Ojczyzna. Te słowa są dla mnie nadal drogowskazem - powiedziała Elżbieta Drucka-Lubecka, która w wieku 2 lat została zmuszona wraz z rodziną do opuszczenia Polski w 1945 roku.

Podczas uroczystości w polskiej ambasadzie Andrzej Duda wręczył również flagi państwowe. Odebrali je przedstawiciele polskich szkół i bibliotek działających w Belgii, a także Muzeum Kanadyjsko-Polskiego Drugiej Wojny Światowej w Adegem. Placówka pielęgnuje pamięć historyczną o 1. Polskiej Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka.

 

Źródło: prezydent.pl

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Najnowsze