Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

PGNiG obejmie nowe złoża na Morzu Północnym. Norwegia wydała dwie kolejne koncesje

DW 12:17 5 stycznia 2021
PGNiG obejmie nowe złoża na Morzu Północnympexels.com
Administracja naftowa Norwegii wydała zgody na objęcie przez PGNiG Upstream Norway udziałów w koncesjach obejmujących złoża Kvitebjorn i Valemon na Morzu Północnym. Obecnie do 32 wzrosła liczba koncesji, w których spółka posiada udziały.

Norweska administracja wydała odpowiednie koncesje na objęcie przez PGNiG Upstream Norway udziałów w koncesjach obejmujących złoża Kvitebjorn i Valemon na Morzu Północnym.

Oznacza to, że do 32 wzrosła liczba koncesji, w których spółka posiada udziały.

- Zatwierdzone właśnie akwizycje dotyczą złóż już produkujących, a więc natychmiast przełożą się na znaczący wzrost naszego wydobycia gazu w Norwegii. Prognozujemy, że w 2021 roku produkcja PGNiG Upstream Norway sięgnie 0,9 mld metrów sześc. gazu, co oznaczać będzie niemal dwukrotny wzrost w stosunku do poziomu wydobycia w 2020 roku – stwierdził prezes PGNiG Paweł Majewski.

Spółka PGNiG Upstream Norway uważa, że dzięki transakcji jej średnia dzienna produkcja węglowodorów, łącznie ropy i gazu, wzrośnie skokowo o ok. 30 proc.

W latach 2023-28, a więc już po uruchomieniu gazociągu Baltic Pipe, który przez Danię połączy Norweski Szelf Kontynentalny z Polską, oba nowo nabyte złoża będą dostarczać PGNiG Upstream Norway średnio ok. 0,2 mld m sześc. gazu rocznie.

gs_670.

Udziały w czterech koncesjach obejmujących produkujące złoża Kvitebjorn i Valemon spółka PGNiG Upstream Norway kupiło we wrześniu 2020 roku na podstawie umowy z Norske Shell. W obu nowo zakupionych złożach dominują zasoby gazu ziemnego.

Na złożu Kvitebjorn PGNiG Upstream Norway weszło w posiadanie 6,45 proc. udziałów, stając się partnerem koncesyjnym Equinor (operator), Petoro, Spirit Energy Norway oraz Total E&P Norge. Pozostałe do wydobycia zasoby eksploatowanego od 2004 roku złoża szacuje się na ok. 184,3 mln ekwiwalentu baryłek ropy naftowej (boe).

W przypadku złoża Valemon wielkość przejętych przez PGNiG Upstream Norway udziałów wynosi 3,225 proc. To produkujące od 2015 roku złoże zawiera ok. 29 mln boe zasobów pozostałych do wydobycia. Operatorem koncesji jest Equinor, a partnerem, obok PGNiG Upstream Norway, Petoro.

Dodatkowo spółka nabyła udziały w infrastrukturze służącej do transportu węglowodorów wydobywanych z obu złóż.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami wydobycie węglowodorów w latach 2026-27 przez grupę PGNiG na Norweskim Szelfie Kontynentalnym ma osiągnąć poziom 2,2 mld m sześc., a docelowo sięgnie 2,5 mld m sześc.

Źródło: PGNIG

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze