Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Paweł VI zostanie świętym!

AS 13:20 19 maja 2018
Getty Images
14 października w Watykanie odbędzie się kanonizacja papieża Pawła VI i męczennika z Salwadoru, arcybiskupa Oscara Arnulfo Romero - poinformował papież Franciszek na dzisiejszym konsystorzu. Uroczystość będzie towarzyszyć synodowi biskupów dotyczącego młodzieży.

Papież Paweł VI był papieżem w latach 1963-1978 zostanie kanonizowany kilka tygodni po 40. rocznicy śmierci oraz na dwa dni przed 40. rocznicą wyboru Jana Pawła II. Beatyfikacja Pawła VI odbyła się w 2014 r., przewodniczył jej papież Franciszek.

Arcybiskup Romero (1917-1980), obrońca praw człowieka oraz ubogich, został zamordowany w trakcie odprawiania mszy w kaplicy w Salwadorze przez szwadron śmierci. Do zdarzenia doszło dzień po tym, gdy wezwał wojsko, aby zaprzestało strzelania do przeciwników politycznych. Jego beatyfikacja miała miejsce w 2015 roku. Proces kanoniczny został odblokowany z inicjatywy Franciszka. 

Proces beatyfikacyjny abpa Romero rozpoczął się w 1994 r., ale napotkał liczne trudności i opóźnienia. Były one interpretowano wręcz jako sprzeciw Watykanu wobec teologii wyzwolenia, z którą hierarcha był utożsamiany. 

Wierni w Salwadorze mieli nadzieję, że kanonizacja Romero odbędzie się w ich kraju i papież Franciszek przybędzie na tę uroczystość na przykład w drodze do Panamy na Światowe Dni Młodzieży w styczniu przyszłego roku.

Ponadto 14 października świętymi zostaną ogłoszeni także włoscy księża Francesco Spinelli (1853-1913) - opiekun ubogich i opuszczonych i Vincenzo Romano (1751- 1831) - kapłan potrzebujących, który niósł pomoc ludności okolic Neapolu po erupcji Wezuwiusza w 1794 r.Ponadto na ołtarze papież wyniesie niemiecką zakonnicę Marię Katarzynę Kasper (1820-1898) - założycielkę zgromadzenia niosącego pomoc biednym i imigrantom oraz zakonnicę z Hiszpanii Nazarię Ignazię March Mesę (1889-1943), która pracowała między innymi w Argentynie, opiekując się biednymi i młodzieżą.

Źródło: niezalezna

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze