Parlament Hiszpanii debatuje nad ustawą abdykacyjną

Artykuł
Telewizja Republika

Kongres Deputowanych, niższa izba parlamentu Hiszpanii, przeważającą liczbą głosów przyjęła ustawę umożliwiającą 76-letniemu królowi Juanowi Carlosowi abdykację, a jego synowi Filipowi objęcie tronu. Senat ma się nią zająć 17 czerwca.

Głosowanie przebiegło bez niespodzianek - 299 głosów było za; były to głosy deputowanych dysponującej większością rządzącej konserwatywnej Partii Ludowej premiera Mariano Rajoya i pozostających w opozycji socjalistów. 19 osób wypowiedziało się przeciwko nowemu prawu, a 23 wstrzymały się od głosu.

Wcześniej deputowani odrzucili pięć poprawek zgłoszonych przez prorepublikańską lewicową partię Izquierda Unida w sprawie przeprowadzenia referendum o przyszłości monarchii.

Premier Rajoy otwierając sesję parlamentu bronił "kontynuacji instytucji" i podkreślił, że "monarchia jest najlepszym symbolem jedności państwa".

Szef opozycji socjalistycznej Alfredo Perez Rubalcaba również bronił projektu ustawy abdykacyjnej. Potwierdził "wierność" konstytucji z 1978 roku; po okresie frankistowskiej dyktatury położyła ona podwaliny pod Hiszpanię demokratyczną i "otworzyła drogę do pokoju i kohabitacji, która zaprowadziła nas do obecnych czasów".

Zaproponowany mechanizm prawny nie ustanawia ogólnej zasady dla abdykacji, a jedynie uprawomocnia ogłoszony przez Juana Carlosa zamiar zrzeczenia się tronu. Pozostawia też otwartą kwestię jego przyszłego statusu; wiadomo jedynie, że wraz z abdykacją straci on przysługujący mu dotąd królewski immunitet.

Nowe prawo może wejść w życie już 18 czerwca, po zatwierdzeniu go 17 czerwca przez Senat. Gdy do tego dojdzie, książę Filip zostanie prawdopodobnie ogłoszony królem 19 czerwca. Uroczystość, bez udziału gości z zagranicy, odbędzie się w siedzibie Kongresu Deputowanych, na sesji Kortezów Generalnych, tj. Kongresu i Senatu, po czym odbędzie się defilada wojskowa.

Juan Carlos (Jan Karol) I z dynastii Burbonów objął tron w 1975 roku po śmierci generała Francisco Franco. Odegrał istotną rolę w przejściu Hiszpanii od dyktatury do demokracji. Później jego rola stała się głównie reprezentacyjna.


 

CZYTAJ WIĘCEJ:

Król abdykuje, a hiszpański rząd musi zmieniać prawo. Zatwierdzono projekt ustawy

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy