Papież: Synod to nie konkurs inteligencji

Artykuł
Telewizja Republika

Niech prace synodu na temat rodziny przebiegają w duchu prawdziwej wolności i pokornej kreatywności - tego uczestnikom zgromadzenia biskupów w Watykanie życzył papież Franciszek podczas mszy inauguracyjnej. Podkreślił, że synod to nie konkurs inteligencji.

W homilii w czasie niedzielnej mszy w bazylice Świętego Piotra papież przestrzegł biskupów przed pokusą zawładnięcia Winnicą Pańską oraz hipokryzją.

Franciszek ostrzegał też przed zawsze obecną pokusą zachłanności pieniędzy i władzy. Przytaczając słowa z Ewangelii apelował do ojców synodalnych o to, by nie byli jak uczeni w piśmie, którzy chcąc zaspokoić tę żądzę, kładą ludziom na ramiona wielkie ciężary nie do uniesienia, a sami "palcem ruszyć ich nie chcą".

- Także my podczas synodu biskupów jesteśmy wezwani do tego, by pracować w Winnicy Pańskiej. Zgromadzenia synodalne nie służą temu, by przedyskutować piękne i oryginalne idee lub by zobaczyć, kto jest bardziej inteligentny - przypomniał papież.

- Służą – temu, by uprawiać i lepiej chronić Winnicę Pana, by współpracować w jego marzeniach, jego planie miłości do swego ludu - dodał.

- W tym przypadku Pan prosi nas, by otoczyć opieką rodzinę, która od początku jest integralną częścią jego planu miłości do ludzkości - zauważył.

- Również w nas może rozbudzić się pokusa przywłaszczenia sobie winnicy z powodu zachłanności, której nam, ludziom nigdy nie brakuje. Marzenie Boga zderza się zawsze z hipokryzją niektórych jego sług - oświadczył Franciszek.

Zaznaczył, że biskupi mogą "udaremnić marzenie Boga", jeśli nie pozwolą się prowadzić przez Ducha Świętego. Modlił się o dar mądrości dla uczestników synodu.

Papież przypomniał, że "pokój Boga przekracza wszelką inteligencję".

Synod, którego właściwe prace rozpoczną się w poniedziałek, poświęcony jest wyzwaniom dla duszpasterstwa rodzin w kontekście ewangelizacji.

250 uczestników, wśród nich 190 biskupów, ma dyskutować o największych problemach współczesnych rodzin, a także o zmianach w życiu społecznym i takich wyzwaniach dla Kościoła, jak wolne związki, małżeństwa niesakramentalne oraz sytuacja osób rozwiedzionych będących w nowych związkach, pozbawionych prawa do komunii.

Synod poprzedziła gorąca dyskusja kardynałów i biskupów, w trakcie której starły się grupy zwolenników wprowadzenia zmian w podejściu do rozwodników w duchu większego miłosierdzia oraz przeciwników wszelkiej liberalizacji.

W synodzie uczestniczy przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki. Jest także trzech polskich hierarchów z Watykanu: prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego kardynał Zenon Grocholewski, przewodniczący Papieskiej Rady Świeckich kard. Stanisław Ryłko i przewodniczący Papieskiej Rady Duszpasterstwa Pracowników Służby Zdrowia abp Zygmunt Zimowski.


CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Terlikowski: Kardynał Kasper robi ludziom wodę z mózgów

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy