Papież: Nie rodziny wielodzietne, ale system gospodarczy przyczyną ubóstwa

Artykuł
Papież Franciszek
Telewizja Republika

Papież Franciszek powiedział, że uproszczeniem jest opinia, że rodziny wielodzietne są przyczyną ubóstwa. Jako główną wskazał system gospodarczy.

 Podczas audiencji generalnej w Watykanie Franciszek podsumowując swą pielgrzymkę na Sri Lankę i Filipiny odniósł się ponownie do jednego z tematów swej rozmowy z dziennikarzami na pokładzie samolotu lecącego z Manili do Rzymu; mówił wówczas m.in., że katolicy nie muszą mieć dużo dzieci.

– Słyszałem, że rodziny wielodzietne i wysoki wskaźnik urodzeń są jedną z przyczyn ubóstwa. Wydaje się, że to opinia uproszczona. Mogę powiedzieć, możemy powiedzieć wszyscy, że główną przyczyną ubóstwa jest system gospodarczy, który usunął człowieka z centrum i na jego miejscu umieścił bożka pieniądza – oświadczył papież zwracając się do uczestników audiencji w Auli Pawła VI. Na słowa te zareagowali długim aplauzem.

Następnie papież dodał: „System gospodarczy, który wyklucza, wyklucza zawsze, wyklucza dzieci, starszych ludzi, wyklucza młodzież, bezrobotnych i który tworzy kulturę odrzucenia, w jakiej żyjemy i sprawia, że jesteśmy przyzwyczajeni do widoku ludzi odrzuconych, to jest główny powód ubóstwa, a nie wielodzietne rodziny”.

Franciszek podkreślił, że w Manili z radością obserwował wielodzietne rodziny, które „przyjmują dzieci jak dar Boży”. – One wiedzą, że każde dziecko jest błogosławieństwem – zauważył.

Papież mówił także o ofiarach niedawnych manifestacji w Nigrze, gdzie w ostatnich dniach doszło do wymierzonych w chrześcijan gwałtownych manifestacji i wystąpień muzułmanów przeciwko karykaturom Mahometa, zamieszczonym w najnowszym numerze francuskiego tygodnika „Charlie Hebdo”, wydanym po zamachu w Paryżu. W tym afrykańskim kraju zginęło 10 osób, spalono 45 kościołów chrześcijańskich.

Mówiąc o wydarzeniach w Nigrze Franciszek stwierdził: „Dopuszczono się tam brutalności wobec chrześcijan, dzieci, kościołów”.

Wzywając do modlitwy za ofiary zaapelował o pojednanie oraz pokój i dodał: “niech nigdy uczucia religijne nie stają się okazją do przemocy, nadużyć i zniszczenia”.

– Nie można prowadzić wojny w imię Boga, niech jak najszybciej przywrócony zostanie wzajemny szacunek i pokojowe współżycie – powiedział Franciszek.

Zwracając się do Polaków podziękował za duchowe wsparcie jego podróży na Sri Lankę i na Filipiny i nawiązał do trwającego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

"Jego mottem – przypomniał - jest prośba Jezusa skierowana do Samarytanki: "Daj mi pić!” .

– Niech rozważanie tej ewangelicznej sceny będzie dla was okazją do jeszcze głębszego poznania tradycji bratnich Kościołów, do dialogu i wspólnej modlitwy o pełną jedność wyznawców Chrystusa – zachęcił Polaków.

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy