Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Papież apeluje do mediów o odpowiedzialność. "Walczcie z fake news"

DW 14:41 23 stycznia 2021
Papież Franciszekvaticannews.va
Papież Franciszek zaapelował do pracowników mediów o odpowiedzialność za przekaz i demaskowanie fałszywych informacji.

- Wszyscy jesteśmy wezwani, by być świadkami prawdy - powiedział papież w orędziu dotyczącym zbliżającego się 55. Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu. Mottem są słowa "Chodź i zobacz" z Ewangelii według świętego Jana.

Papież wyjaśnił, że słowa te są także metodą każdego autentycznego przekazu międzyludzkiego i "wskazówką dla każdej formy komunikacji, która chce być przejrzysta i uczciwa; w redagowaniu gazety, jak i w świecie internetu, w zwyczajnym głoszeniu Kościoła, a także w przekazie politycznym i społecznym".

Franciszek zwrócił uwagę na opinie o ryzyku "spłaszczenia" informacji w mediach, gdzie gatunek wywiadu i reportażu "traci miejsce i jakość" na rzecz wiadomości, która się "sprzeda", a w coraz mniejszym stopniu ukazuje prawdziwy stan rzeczy i konkretne życie ludzi.

pep_670

- Musimy dziękować za odwagę i zaangażowanie wielu profesjonalistów - dziennikarzy, operatorów filmowych, montażystów, reżyserów, którzy często pracują z wielkim narażeniem - za to, że dziś znamy, na przykład, trudną sytuację mniejszości prześladowanych w różnych częściach świata; że zostały ujawnione wielkie nadużycia władzy i niesprawiedliwość wobec ubogich i wobec stworzenia; że wiele zapomnianych wojen zostało opowiedzianych - podkreślił.

Zapytał: "Kto opowie nam o oczekiwaniu na wyleczenie w najuboższych wioskach Azji, Ameryki Łacińskiej i Afryki?".

Papież zaznaczył, że "różnice społeczne i gospodarcze w skali globalnej mogą wpłynąć na kolejność dystrybucji szczepionek przeciwko COVID". Biedni, zauważył, są zawsze ostatni, a ich prawo do zdrowia "zasadniczo potwierdzone, jest pozbawione swojego rzeczywistego znaczenia".

Źródło: vaticannews.va

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze