Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Papież apelował do filipińskiej młodzieży o budowę lepszego świata, uczciwość, wielkość moralną i troskę o środowisko

kk 8:05 18 stycznia 2015
FLICKR/ALFREDO BORBA/CC BY-SA 4.0
Papież Franciszek przebywający z wizytą na Filipinach spotkał się na terenie kampusu uniwersytetu Świętego Tomasza w Manili z dziesiątkami tysięcy młodych ludzi. Apelował o budowę lepszego świata, uczciwość, wielkość moralną i troskę o środowisko.

Pierwszym punktem przedostatniego dnia wizyty było krótkie spotkanie papieża z przywódcami największych wspólnot religijnych na terenie tej największej uczelni w całej Azji.

Następnie Franciszek pojechał na teren uniwersyteckiego kampusu, gdzie wygłosił przemówienie do młodych Filipińczyków. Papież rozpoczął spotkanie od podzielenia się z młodzieżą swym smutkiem po śmierci 27-letniej kobiety, która jako ochotniczka przygotowywała jego sobotnią wizytę w mieście Tacloban.

– Miała 27 lat, była młoda jak wy. Była jedyną córką – powiedział papież. Dodał, że matka kobiety pracuje w Hong Kongu i dowiedziawszy się o śmierci córki wraca do kraju. Franciszek poprosił zebranych by razem z nim pomodlili się za zmarłą. Według policji, Kristel Padasas uczestniczyła w odprawionej przez papieża mszy a później zginęła kiedy przewróciła się na nią, po nagłym podmuchu wiatru, konstrukcja podtrzymująca jeden z olbrzymich głośników.

Papież odprawił mszę w Tacloban podczas porywistego wiatru i padającego deszczu; zmuszony był skrócić wizytę w tym mieście ze względu na nadciągającą tropikalną burzę.

 "Bądźcie prawi"

W przemówieniu do młodzieży papież wskazał na najważniejsze stojące przed nią wyzwania, a jako pierwsze z nich wymienił wymóg uczciwości.

Papież mówił, że tego wyzwania nie można „odłożyć na później”. Oczywiście, przyznał, postępując w duchu uczciwości „napotkacie na przeciwności i krytykę, zniechęcenie, a nawet kpiny”. – Ale otrzymaliście dar, który umożliwia wzniesienie się ponad te trudności. Jest to dar Ducha Świętego – przypomniał młodzieży.

Franciszek podkreślił, że uczciwość trzeba zachować także w miłości. Także w niej, apelował, „bądźcie prawi”.

"Nie sprzeniewierzajcie się swoim ideałom"

Wzywał młodych wiernych, by nie sprzeniewierzyli się swoim ideałom i nie ustępowali w obliczu pokus wymierzonych w dobro, świętość, męstwo i czystość. Jako kolejne zadanie wymienił troskę o środowisko naturalne.

– Wynika to nie tylko z faktu, że wasz kraj, bardziej niż wiele innych, może być poważnie dotknięty zmianami klimatycznymi. Jesteście wezwani, aby zatroszczyć się o stworzenie nie tylko jako odpowiedzialni obywatele, ale także jako uczniowie Chrystusa – powiedział.

Franciszek, który pracuje właśnie nad encykliką na temat ekologii, oświadczył: „Poszanowanie środowiska oznacza więcej niż tylko używanie czystszych produktów lub przetwarzanie tego, co używamy”. Jego zdaniem nie jest to wystarczające, gdyż trzeba również umieć dostrzec związek między środowiskiem naturalnym a godnością osoby ludzkiej.

– Jako szafarze Bożego stworzenia, jesteśmy wezwani, aby czynić ziemię pięknym ogrodem dla całej rodziny ludzkiej. Gdy niszczymy nasze lasy, pustoszymy nasze gleby i zanieczyszczamy nasze morza, zdradzamy to szlachetne powołanie – dodał.

"Pamiętajcie o ubogich i potrzebujących"

Papież przypomniał także o obowiązku troski o ubogich i potrzebujących , a następnie podkreślił: „Zawsze w pobliżu nas jest ktoś mający potrzeby materialne, emocjonalne, duchowe”.

Franciszek przywołał słowa Jana Pawła II, który w tym samym miejscu 20 lat temu mówił, że świat potrzebuje „nowego rodzaju młodego człowieka"; takiego, który miałby najwznioślejsze ideały i ochoczo budował cywilizację miłości. – Bądźcie tą młodzieżą, o której mówił święty Jan Paweł II – poprosił Filipińczyków papież.

Źródło: pap

Wczytuję ocenę...


Jan Paweł II - O Solidarności
Wczytuję komentarze...
Najnowsze