Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Papieskie kolegium rozpatrzy wyroki ws. nadużyć seksualnych

ma 14:22 11 listopada 2014
papież FranciszekTelewizja Republika
Papież Franciszek powołał kolegium siedmiu kardynałów i biskupów, które w Kongregacji Nauki Wiary będzie rozpatrywać odwołania od wyroków wydanych wobec duchowieństwa w sprawie nadużyć seksualnych - ogłosił Watykan.

– Celem tego nowego specjalnego gremium utworzonego na mocy papieskiego dokumentu będzie przyspieszenie procedur – wyjaśnił rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi. Nieznany jest jeszcze skład tego kolegium apelacyjnego mającego w praktyce wspierać pracę trybunału kanonicznego, który w kongregacji zajmuje się przypadkami pedofilii wśród księży.

Ksiądz Lombardi powiedział dziennikarzom, że wiele złożonych tam odwołań dotyczy właśnie przestępstwa nadużyć seksualnych wobec nieletnich. – Procedury ich rozpatrywania przedłużają się i opóźniają – przyznał. Obecnie co miesiąc do kongregacji wpływa 4-5 takich odwołań. Każde z nich, przypomniał rzecznik, jest bardzo czasochłonne i wymaga analizy ogromnej ilości materiałów.

Do tej pory w miesiącu odbywało się tylko jedno posiedzenie w kongregacji, w trakcie którego rozpatrywano odwołania od wyroków kanonicznych.Decyzja papieża, która ma przyspieszyć te prace, "została dobrze przyjęta i uważana jest za dobre rozwiązanie" – poinformował rzecznik.

Jednocześnie ksiądz Lombardi zastrzegł, że jeśli od wyroku odwołuje się biskup, to wtedy jego apelacja będzie rozpatrywana, tak jak dotąd, w czasie zwyczajnej sesji w kongregacji, a nie przez specjalne kolegium. Sprawa zaś może zostać przekazana do oceny papieżowi.

Odwołanie od najwyższej kary kanonicznej, czyli wydalenia ze stanu kapłańskiego, złożył pod koniec sierpnia były nuncjusz apostolski na Dominikanie, oskarżony o pedofilię, arcybiskup Józef Wesołowski. Zapowiadano, że jego apelacja zostanie rozpatrzona w ciągu kilku tygodni. Po ponad dwóch miesiącach nie wiadomo nic na temat tego odwołania. Abp Wesołowski czeka na jego wynik w areszcie domowym w Watykanie, dokąd trafił pod koniec września.

Wkrótce, zapewne na przełomie roku, ma też rozpocząć się jego proces karny przed trybunałem Państwa Watykańskiego.

Kolegium kardynałów i biskupów zostało utworzone przez Franciszka na mocy rozporządzenia zwanego reskryptem, który wprowadził zmiany do dokumentu motu proprio Jana Pawła II "Sacramentorum Sanctitatis Tutela" z 2001 roku i zmodyfikowanego w 2010 przez Benedykta XVI. To podstawowy dokument, na mocy którego rozpatrywane są przez sąd kanoniczny wszystkie sprawy dotyczące pedofilii i innych ciężkich przestępstw przeciwko wierze i moralności.

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
Najnowsze