Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Oryginał Konstytucji 3 Maja na wystawie

kg
AKTUALIZOWANY 9:18 3 maja 2016
9:46 1 maja 2016
Wicepremier prof. Piotr GlińskiTelewizja Republika
Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński otworzył dzisiaj wystawę w Galerii Narodowego Centrum Kultury Kordegarda. Znajduje się na niej m.in. rękopis Konstytucji Trzeciego Maja, wystawiony z okazji święta państwowego.

Przechowywany w Archiwum Głównym Akt Dawnych oryginał Konstytucji z 1791 roku jest udostępniany publicznie niezwykle rzadko.

Konstytucja 3 Maja, to pierwsza ustawa zasadnicza w Europie i druga, po amerykańskiej na świecie. To jeden z najważniejszych zabytków naszego dziedzictwa narodowego i kulturowego. W kwietniu 2015 roku otrzymała prestiżowy Znak Dziedzictwa Europejskiego, jako jeden z dwudziestu wówczas obiektów w Europie. Ponadto w 2014 roku ten 10-stronicowy rękopis został wpisany na listę krajową programu UNESCO "Pamięć Świata".

Wystawa na temat Konstytucji 3 Maja w Galerii Kordegarda potrwa od 3 maja do 8 maja 2016 roku. Oryginał dokumentu będzie dostępny dla zwiedzających pierwszego dnia wystawy (tj. 3 maja br.) od godziny 9.00. W pozostałe dni  zostanie zastąpiony unikatową i szczegółową kopią.

 

Źródło: mkidn.gov.pl, nck.pl, telewizjarepublika.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze