Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Ormianie uciekają z Górnego Karabachu zajmowanego przez Azerów

DW 12:57 14 listopada 2020
Ormianie uciekają z Górnego Karabachu przed Azeramipexels.com
Tysiące Ormian wyprowadza się w pośpiechu z terenów Górnego Karabachu, które zajmują wojska Azerbejdżanu. Uciekają do Armenii.

Wielu uciekinierów pali swoje domy i pola, aby nie dostały się w ręce Azerów i nie wzmocniły w ten sposób wrogiego państwa.

Na mocy zawieszenia broni z Azerbejdżanem Armenia została zmuszona oddać w ręce sąsiada większość enklawy Górnego Karabachu. Obszaru w większości zamieszkiwanego przez Ormian.

er_670.

 Premier Armenii podpisał w nocy z 9 na 10 listopada 2020 r. porozumienie pokojowe z prezydentem Azerbejdżanu w sprawie Górskiego Karabachu. Powodem tej decyzji miało być zbliżanie się zwycięskich wojsk Azerbejdżanu do nieformalnej stolicy Górnego Karabachu Stepanakertu, bronionego silnie przez Ormian. 

Konflikt o Górski Karabach sięga czasów ZSRR. W 1992 roku doszło do otwartej wojny między Azerbejdżanem i Armenią. W tamtym czasie w wyniku walk życie straciło około 30 tysięcy osób.

Od 1994 roku trwał rozejm, a na terytorium oficjalnie należącym do Azerbejdżanu powstała nieformalna enklawa Ormian korzystająca ze wsparcia pobliskiej Armenii. 

We wrześniu 2020 r. konflikt zbrojny odżył. W wyniku walk zginęło co najmniej półtora tysiąca osób, w tym wielu cywilów.

Źródło: Armenpress

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze