Ordo Iuris: Z nadzieją przyjmujemy prezydencki projekt ustawy o zmianie Prawa oświatowego

Artykuł
Zajęcia plastyczne w szkole podstawowej
pikist

Stowarzyszenie Ordo Iuris oraz 60 innych organizacji pozarządowych poddało analizie projekt ustawy, mającej na celu wprowadzenie zmian w Prawie oświatowym. Przedstawiło również oficjalne stanowisko, przyjęte w sprawie proponowanej nowelizacji.

Autorzy podkreślili słuszność kierunku zmian w celu zagwarantowania rodzicom ich konstytucyjnego prawa do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami.

-Jako grupa organizacji odnoszących się do wartości takich jak rodzina, wolność, czy patriotyzm, z nadzieją i życzliwością przyjmujemy podjętą przez Prezydenta RP inicjatywę mającą zmierzać do pełniejszego zagwarantowania wszystkim rodzicom możliwości współdecydowania o rodzajach, treści oraz sposobie prowadzenia zajęć dodatkowych, organizowanych w szkołach lub placówkach oświatowych przez stowarzyszenia.

Podkreślili oni jednak konieczność skorygowania niektórych propozycji nowelizacji. Za problematyczną uznają konieczność składania przez działające w szkole organizacje zewnętrzne prospektu informacji wychowawczej, niezależnie od tematyki prowadzonych zajęć.

-Takie jak zajęcia plastyczne, sportowe, nauka gry w szachy czy tańca, warsztaty ekonomiczne i inne, powinny pozostać wyłączone z tego obowiązku. Pozwoli to uniknąć pracy administracyjnej tam, gdzie nie jest ona konieczna.

Przedstawiciele organizacji podpisani pod stanowiskiem zwracają też uwagę na negatywne konsekwencje, jakie może nieść za sobą zniesienie obowiązku zasięgnięcia przez dyrektora szkoły opinii rady rodziców i zastąpienia go wymogiem zgody większości rodziców.

-Takie rozwiązanie nie tylko odbiera najważniejszą kompetencję radzie rodziców, ale także podważa znaczenie indywidualnej decyzji rodziców co do uczestniczenia dziecka w zajęciach dodatkowych. Przyjęcie tej propozycji stanowiłoby de facto zakwestionowanie indywidualnego charakteru tego uprawnienia i zastąpienie go mechanizmem głosowania, a więc decyzją większości.

Źródło: ordoiuris.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy