Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Ordo Iuris alarmuje: ze szkół nielegalnie usuwane są krzyże

PR 13:30 5 listopada 2019
pixabay
W ostatnich miesiącach w niektórych polskich szkołach dochodzi do usuwania wiszących tam krzyży. Dzieje się tak mimo, że polska Konstytucja wyraża wdzięczność za kulturę zakorzenioną w chrześcijańskim dziedzictwie Narodu, a prawo oświatowe nakazuje, aby system wychowania i nauczania respektował wartości chrześcijańskie - czytamy na stronie Ordo Iuris.

Do Ordo Iuris, jak wskazała instytucja, zwracają się rodzice z różnych miejscowości w Polsce, zaniepokojeni eliminacją krzyży z przestrzeni szkolnej lub z prośbą o udzielenie porady prawnej dotyczącej sposobu postępowania w celu zawieszenia krzyża w szkole ich dzieci. W związku z tym Instytut przygotował opinię prawną w sprawie ekspozycji symboli chrześcijańskich w placówce oświatowej.

Proces eliminowania z polskich szkół krzyży i odniesień do chrześcijaństwa jest kontynuowany w nowym roku szkolnym. Świadczą o tym kierowane przez rodziców do Instytutu Ordo Iuris prośby o pomoc. Przeważnie dotyczą one jednej z dwóch sytuacji – albo w trakcie wakacji krzyże z sal szkolnych zostały usunięte, albo w szkole do tej pory nie było symboli religijnych, a rodzice chcą, aby zostały w niej umieszczone.

Jak wskazuje Ordo Iuris "żaden przepis polskiego prawa nie ustanawia zasady świeckości szkoły". Co więcej, jak piszą na stronie przedstawiciele Instytutu "już w 1991 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że świeckość szkoły jest sprzeczna z konstytucyjną zasadą demokratycznego państwa prawnego, która do dziś stanowi podstawę ustroju państwa. Konstytucja RP nakazuje również troskę o chrześcijańskie dziedzictwo Narodu, zaś przepisy prawa oświatowego stanowią, że cały system nauczania i wychowania ma respektować wartości chrześcijańskie".

Innym zarzutem jest rzekoma dyskryminacja osób niewierzących poprzez obecność krzyża w budynkach państwowych. W tekście przywołane jest również orzeczenie Sądu Najwyższego z 2013 roku, który stwierdził, że "osoba, która deklaruje się jako niewierząca, nie może oczekiwać, że nie będzie miała kontaktu z osobami wierzącymi, ich praktykami i symbolami religijnymi".

Ponadto, podobną interpretację przyjął Europejski Trybunał Praw Człowieka odnośnie Włochów 2011 roku, stwierdzając, że włoskie prawo, które nakazuje obligatoryjną obecność krzyży w szkołach nie narusza Europejskiej konwencji Praw Człowieka.

 

Czytaj także:

"Ekspert" gender studies przyznał, że... fałszował badania. "Wymyślałem wszystko od A do Z i nie byłem jedyny"

Źródło: Ordo Iuris

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Najnowsze