Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Ograniczenia dla dziennikarzy w Sejmie! Media apelują o wolność słowa

ds 16:04 28 września 2016
Sejm RPNewspix.pl / fot. Krzysztof Burski
Centrum Monitoringu Wolności Prasy działające przy Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich apeluje o wycofanie planowanych ograniczeń dla dziennikarzy w parlamencie. Podpisany przez ponad 50 pracowników mediów z różnych redakcji list, trafił do Marszałków Sejmu i Senatu.

Parlament zapowiedział przyspieszenie prac nad projektem zmian w regulaminie dot. przepisów na temat pracy dziennikarzy w Sejmie. Ma to związek z incydentem, do którego doszło podczas konferencji prasowej Ryszarda Terleckiego. Jeden z pracowników biura prasowego PiS-u pobił się z przedstawicielem fundacji, który chciał zadać pytanie Terleckiemu.

Zapis w nowym regulaminie mówi m.in. o specjalnym pomieszczeniu, w którym mieliby przebywać dziennikarze. Wiąże się to z zakazem przemieszczania się pracowników mediów po korytarzach sejmowych.

W liście skierowanym do Marszałków Sejmu i Senatu pracownicy mediów apelują o rezygnację z nowych obostrzeń: – Uważamy, że uderzają one w prawo obywateli do bycia informowanymi o pracach Sejmu, co jest ważnym elementem sprawowania kontroli społecznej nad władzą ustawodawczą. Są one także sprzeczne z tradycją polskiego parlamentaryzmu i stanowią trudne do wytłumaczenia utrudnienie dla pracy dziennikarzy, co więcej, utrudniają samym politykom kontakt z mediami, informowanie ich o sprawach ważnych dla państwa. Wprowadzanie wyżej wspomnianych ograniczeń jest także poważnym błędem z perspektywy dobrego wizerunku Sejmu RP, jako otwartego dla przedstawicieli IV władzy, którzy reprezentują ogół obywateli – czytamy w dokumencie.

Posłowie mają dyskutować o projekcie zmian w ciągu kilku najlbliższych tygodnii. 

Źródło: wprost.pl

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
Najnowsze