Ogólnopolski Dzień Seniora: Seniorze, spotkajmy się w sieci!

Artykuł
e-senior
gov.pl

Już jutro Ogólnopolski Dzień Seniora. W tym roku prezent może być tylko jeden - pomóc możliwie najbezpieczniej przetrwać ten trudny dla wszystkich czas. I tu zjawiamy się my ze sporą dawką internetowej wiedzy.

Wszyscy to wiedzą, że nawet najlepsze internetowe połączenie nie zastąpi osobistego spotkania. Jednak w tym roku nie powinniśmy ryzykować. Lepiej unikać takich spotkań, przede wszystkim właśnie z osobami starszymi - #zostańwdomu. Z drugiej strony - powinniśmy zrobić wszystko, aby koronawirus nie odciął naszych seniorów od świata i ludzi. I tu z pomocą przychodzi Internet.

Przełamać opór

Tak, tak, widzimy to kręcenie głową… Moja babcia i Internet? Mój tata i wideorozmowy? To się nie uda.

Uda się. Nie zamierzamy Was jednak przekonywać, że z każdego seniora da się zrobić mistrza Internetu. Jak przy jakiejkolwiek innej nauce -  trzeba zacząć od podstaw i my te podstawy Wam dostarczamy!

Zacznijcie od obejrzenia rozmów, jakie przygotowaliśmy wspólnie z gwiazdami programu „Sanatorium miłości". Wywiady z Wiesławą Judek, Władysławem Balickim i Iwoną Mazurkiewicz przeprowadziła ambasadorka naszej kampanii „e-Polak potrafi!" - Marta Manowska. Pokażcie je swoim bliskim seniorom - kto wie, może się zainspirują i przełamią dotychczasowy opór? Pomóżcie im w tym!

Władysław Balicki opowiedział Marcie Manowskiej, jak - dzięki Internetowi - udaje mu się utrzymywać kontakt z wieloma osobami na raz, często mieszkającymi tysiące kilometrów dalej.

Wiesława Judek zdradziła m.in. jakie seriale najchętniej ogląda w Internecie, czego szuka w sieci, a nawet, jaki blog chciałaby założyć.

Chcemy pomóc seniorom nie tylko poznać Internet, ale i nauczyć jak bezpiecznie z niego korzystać. Dlatego ruszyliśmy z nową kampanią, w której pomaga nam znana i lubiana aktorka Barbara Bursztynowicz. Hasło naszej kampanii to „Seniorze - spotkajmy się w sieci". Realizujemy ją wspólnie z Warszawskim Instytutem Bankowości.

Co przygotowaliśmy? Proste, napisane przystępnym językiem broszury, ale i krótkie filmy instruktażowe. Główną bohaterką filmów jest oczywiście nasza ambasadorka Barbara Bursztynowicz.

Tematy filmów i broszur dobraliśmy tak, aby najpierw pomóc seniorom poznać możliwe zagrożenia w sieci, a później nauczyć ich jak tych zagrożeń unikać.

Dlatego pierwsze trzy tematy to: bezpieczne korzystanie w sieci z rozrywki i komunikacji oraz bezpieczne załatwianie online różnych spraw, w tym urzędowych. Kolejne dwa tematy dotyczą sposobów na zabezpieczenie swoich danych w sieci, a także unikania konkretnych metod oszustów w Internecie.

Filmy wprowadzają do tematyki każdego z poszczególnych zagadnień, a broszury rozwijają i uzupełniają każdy z nich. Dzięki takiemu ujęciu, senior będzie mógł rozpoznać zagrożenie, ale też dowie się, jak sobie z nim poradzić - sam lub przy wsparciu bliskich - dzieci czy wnuków.

Do tej pory opublikowaliśmy trzy filmy i trzy broszury. Koniecznie je zobaczcie, przeczytajcie i pokażcie swoim bliskim seniorom.

- Jesteś seniorką, seniorem i chcesz się czuć w Internecie pewniej i bezpieczniej? A może chciałbyś zachęcić do bezpiecznego korzystania z sieci swoich rodziców, czy dziadków lub działasz w organizacji wspierającej takie osoby? Bez względu na to, z którą z tych grup się identyfikujesz, gorąco polecam Ci śledzenie kampanii „Seniorze - spotkajmy się w sieci". Pięć krótkich filmów instruktażowych, w których miałam przyjemność wziąć udział i pięć broszur edukacyjnych jest na wyciągnięcie ręki. Zachęcam do zapoznania się z akcją. I mam nadzieję, że spotkamy się w sieci - mówi Barbara Bursztynowicz, ambasadorka naszej kampanii.

- Internet jest skrojony na miarę potrzeb starszych osób. Potrafi ułatwić najtrudniejsze czynności, zbliżyć, umilić czas, a jak trzeba pomóc w potrzebie. Wystarczy tylko chcieć. Na wagę złota jest tu pomoc tych, którzy w sieci radzą sobie nieco lepiej. I do takiej pomocy chcemy zachęcać - pomóżmy naszym seniorom w tym, aby stali się e-seniorami - apeluje Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Źródło: materiały prasowe

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy